Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Veľká Británia sa pripravuje na možný kolaps zdravotníctva v Londýne, ktorý by nastal v dôsledku šírenia choroby covid-19. Podľa agentúry Reuters to dnes uviedol minister zdravotníctva Matt Hancock. Do stavu pohotovosti bola opäť uvedená poľná nemocnica štátneho zdravotníckeho systému NHS s názvom Nightingale (Slávik), ktorá pacientom slúžila už na jar.

"Samozrejme sa obávam tlaku na NHS," komentoval Hancock informácie, že londýnske nemocnice v štátnom zdravotníckom systéme môžu do dvoch týždňov pod náporom nových pacientov s covidom-19 skolabovať.

"Vytvárame ďalšie zdroje, aby sme zaistili, že NHS dostane potrebnú podporu v tých častiach krajiny, ktoré sú pod najväčším tlakom," dodal minister. "Napríklad v Londýne zabezpečujeme, aby bola (nemocnica) Nightingale v pohotovostnom režime pre prípad potreby. A ak to bude potrebné, samozrejme sa využije."

Británia v stredu prvýkrát od apríla zaznamenala viac ako tisíc úmrtí s covidom-19 za deň. Potvrdených prípadov nákazy za posledných 24 hodín pribudlo 62 322, čo je od počiatku epidémie najvyšší denný prírastok. V Anglicku a Škótsku od utorka kvôli zhoršeniu epidemickej situácie opäť platí plošná uzávera. Obavy vzbudzuje predovšetkým nová, nákazlivejšia mutácia vírusu SARS-CoV-2, ktorá sa na konci minulého roka objavila na juhu Anglicka.

Ministerka vnútra Priti Patelová dnes v televízii BBC uviedla, že Británia "v najbližších dňoch" oznámi ďalšie sprísnenie koronavírusových opatrení. Odmietla pritom vylúčiť, že ich súčasťou bude aj zákaz cestovania do zahraničia. Úrady už teraz cesty neodporúčajú.

Covidová nemocnica Nightingale je umiestnená vo východnom Londýne, jej maximálna kapacita môže byť až 4-tisíc lôžok. V prevádzke bola počas jarnej koronavírusovej vlny, nakoniec však v dôsledku zlepšenia situácie poskytla starostlivosť iba 51 pacientom. V máji bola uzavretá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.