Veľká Británia dnes zaznamenala najvyššiu dennú bilanciu mŕtvych aj nakazených od začiatku pandémie covidu-19. Obetí koronavírusu pribudlo 1 325, prípadov nákazy cez 68-tisíc, vyplýva z dát ministerstva zdravotníctva.
Rýchlo rastie aj počet pacientov s vírusom SARS-CoV-2 v nemocniciach, aktuálne ich je takmer 32-tisíc, skoro 3000 z nich je napojených na pľúcnu ventiláciu.
Situácia sa rýchlo zhoršuje
Hranicu 1000 úmrtí, ktorá pribudla do štatistík za jediný deň, prekonala Británia už v utorok. Vtedy išlo o najvyšší údaj od apríla, kedy v krajine vrcholila prvá jarná vlna pandémie. Dnešná bilancia však smutný rekord najtragickejšieho dňa pandémie prepísala. Celkom má Spojené kráľovstvo už takmer 80-tisíc obetí covidu-19, čo je najhoršia bilancie v Európe a piata najvyššia na svete. Koronavírusom sa v krajine so 67 miliónmi obyvateľov nakazili takmer tri milióny ľudí.
Denné prírastky nakazených v Spojenom kráľovstve:
Hovorca anglického úradu pre verejné zdravie varoval, že počty úmrtí ďalej porastú, "ak sa nepodarí zastaviť šírenie (vírusu)", a vyzval všetkých obyvateľov, aby vychádzali z domu len v skutočne nevyhnutných prípadoch.
Počty nakazených koronavírusom v Británii strmo stúpajú od záveru minulého roka, kedy bola na juhu Anglicka zaznamenaná nákazlivejšia mutácia vírusu SARS-CoV-2. Vláda si upokojenie situácie sľubuje najmä od očkovania, ktoré v krajine beží od decembra.
Denné hlásenia o úmrtiach v súvislosti s covidom v Spojenom kráľovstve:
Dnes britská lieková agentúra MHRA schválila covidovú vakcínu od americkej firmy Moderna, už dlhšiu dobu sa očkuje látkami od firiem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca. Očkovanie doteraz dostalo zhruba 1,5 milióna ľudí.
Mimoriadna udalosť v Londýne
Londýnsky starosta Sadiq Khan vyhlásil v piatok v britskej metropole stav mimoriadnej udalosti v súvislosti s možným preťažením nemocníc v dôsledku šírenia nákazy novým koronavírusom. Informovala o tom agentúra Reuters.
"Mimoriadnu udalosť vyhlasujeme z dôvodu ohrozenia, ktoré tento vírus v tomto čase predstavuje," povedal Khan, ktorý sa tak snaží odvrátiť kolaps londýnskych nemocníc. Obyvateľov vyzval, aby sa zdržiavali doma, pokiaľ nie je "úplne nevyhnutné" domovy opustiť.
"Situácia v Londýne je v súčasnosti kritická a šírenie vírusu je mimo kontroly," povedal Khan. Ochorenie covid-19 podľa jeho slov diagnostikovali každému 30. Londýnčanovi. "Ak teraz nepodnikneme okamžité kroky, naša Národná zdravotná služba (NHS) môže byť ochromená a zomrú ďalší ľudia," povedal.
V Londýne je s ochorením covid-19 hospitalizovaných 7 034 ľudí, uviedla na svojej webovej stránke stanica Sky News.
V britskom hlavnom meste v súčasnosti registrujú viac ako 1000 prípadov nákazy na každých 100-tisíc obyvateľov a počas posledných troch dní zomrelo 477 pacientov, ktorí mali predtým pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2.
Naposledy pri veľkom požiari
Mimoriadna udalosť podľa agentúry Reuters označuje situáciu, pri ktorej hrozia vážne škody, narušenia a ohrozenie ľudských životov, kľúčových služieb, životného prostredia alebo národnej bezpečnosti. V Londýne takýto stav naposledy vyhlásili v roku 2017 v súvislosti s požiarom budovy Grenfell Tower vo štvrti Kensington. O život vtedy prišlo 72 ľudí.
Mutácia už bola zaznamenaná aj na Slovensku v Michalovciach a Nitre, kde je aktuálne najhoršia epidemiologická situácia v krajine. To minister zdravotníctva Marek Krajčí pripisuje práve "britskej" mutácii.
"Podľa všetkého situáciu na Slovensku zhoršuje aj nový variant vírusu z Veľkej Británie. Bojovať s takým silným vírusom je extrémne náročné," vyjadril sa Krajčí.