Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2021, 11:53

AstraZeneca: Prvá krajina v EÚ zvažuje, že ukončí očkovanie britskou vakcínou. Ľudia ju nechcú

Hlavným problémom zostáva, ako dokončiť očkovací cyklus o ľudí, ktorí už dostali prvú dávku AstraZenecy.

AstraZeneca: Prvá krajina v EÚ zvažuje, že ukončí očkovanie britskou vakcínou. Ľudia ju nechcú
Zdroj: Reuters

Bulharské úrady zvažujú, že pre nízky záujem ukončia očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Do konca týždňa sa majú k tejto otázke vyjadriť experti, informoval v utorok bulharský spravodajský server Novinite.com.

Imunológ Miloš Jeseňák v HNtelevízii hovoril o vzniku krvných zrazením po očkovaní, či používaní ruskej vakcíny Sputnik V:

​Bulharský minister zdravotníctva Kostadin Angelov na pondelkovom brífingu uviedol, že záujem Bulharov o očkovanie vakcínou AstraZeneca poklesol, hoci je táto vakcína z medicínskeho hľadiska bezpečná a účinná.

​Do konca tohto týždňa sa má k otázke ďalšieho očkovania vakcínou od AstraZenecy v Bulharsku vyjadriť rada expertov na imunológiu a infekčné choroby.

Okrem klesajúceho záujmu obyvateľstva budú zvažovať aj výzvu portugalského predsedníctva EÚ, ktoré v liste bulharským úradom odporučilo aplikovať túto očkovaciu látku len ľuďom nad 60 rokov.

Hlavným problémom zostáva, ako - v prípade rozhodnutia o ukončení používania vakcíny od AstraZenecy - dokončiť očkovací cyklus o ľudí, ktorí už dostali prvú dávku "AstraZenecy". Časť z nich si pritom zrejme bude želať aj druhú dávku rovnakej vakcíny.

"Ak nebude záujem o vakcínu od AstraZenecy, dávky uskladníme a rozhodneme sa, čo s nimi urobíme... Zatiaľ sme žiadne vakcíny nezničili," vyhlásil minister Angelov.

V Bulharsku sa okrem očkovacej látky od AstraZenecy v súčasnosti očkuje aj vakcínou od spoločnosti Pfizer. Tá je však do veľkej miery vyhradená len pre obyvateľov zaradených do niektorej z troch prioritne očkovaných kategórií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.