Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2021, 12:36

Vypršalo české ultimátum Rusku. Praha musí pochopiť, čo ju čaká, znie z Moskvy

Hovorkyňa ruského ministerstva uviedla, že české ultimátum je výstrelom do prázdna a že si fakticky Praha ublíži len sama sebe.

Vypršalo české ultimátum Rusku. Praha musí pochopiť, čo ju čaká, znie z Moskvy
Zdroj: MAFRA/Michal Růžička

Vypršalo ultimátum, ktoré dalo Česko Rusku, aby do štvrtkového poludnia prijalo späť 20 vyhostených českých diplomatov.

V opačnom prípade Česko zníži počet pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, aby bol rovnaký ako na českej v Moskve. To by znamenalo odchod približne 60 Rusov.

​Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová vo štvrtok ráno oznámila, že jej rezort predvoláva českého veľvyslanca Vítězslava Pivoňku a povedie s ním rozhovor o možných ďalších krokoch. Informoval o tom portál iDnes.cz.

"Prebehne konkrétny rozhovor o tom, aké (Moskva) prijme kroky, ak sa prijmú príslušné opatrenia zo strany Prahy," povedala Zacharovová v ruskej rozhlasovej stanici Vesti FM. "Česká strana musí pochopiť, čo ju čaká," dodala.

Hovorkyňa ďalej vyjadrila názor, že české ultimátum je výstrelom do prázdna a že si fakticky Praha ublíži len sama sebe.

​Česká republika vyhostila v pondelok 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe v súvislosti s výbuchmi v areáli muničného skladu vo Vrběticiach z roku 2014, z ktorých sú dôvodne podozriví dvaja ruskí agenti.

Rusko recipročne vyhostilo 20 zamestnancov ambasády Českej republiky v Moskve.

Podľa informácií Českého rozhlasu mala ruská ambasáda pred pondelkovým vyhostením časti pracovníkov približne 120 zamestnancov, z toho 43 diplomatov. Aktuálne je v Prahe vyše 20 ruských diplomatov, kým v Moskve zostáva päť českých, uviedol rozhlas na Twitteri.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.