Reuters
StoryEditor

Vedci našli kávu budúcnosti. Je to svätý grál pre celú branžu, tvrdí botanik

24.04.2021, 11:25
Autor:
ČTKČTK
Podľa vedeckých štúdií bude v roku 2050 vzhľadom na otepľovanie klímy asi polovica pozemkov využívaných teraz na pestovanie kávovníka nepoužiteľná.

Kávovník úzkolistý je divoký druh pochádzajúci zo západnej Afriky, o ktorom sa myslelo, že okrem Pobrežia Slonoviny nikde inde nerastie.

Nedávno sa však divoko rastúce rastliny našli aj v Sierra Leone, kde sa pred storočím tento druh kávovníka pestoval. Pretože lepšie ako ostatné druhy znáša vysoké teploty, môže byť v čase klimatických zmien kávou budúcnosti, píše na svojom webe BBC.

Káva zo zŕn rastliny Coffea stenophylla chutí podobne ako arabská káva, avšak darí sa jej vo väčších horúčavách.

Rovnaká chuť 

Podľa vedeckých štúdií bude v roku 2050 vzhľadom na otepľovanie klímy asi polovica pozemkov využívaných teraz na pestovanie kávovníka nepoužiteľná.

Aaron Davis z kráľovskej botanickej záhrady v Kew v Londýne, ktorý vedie výskum kávovníka, sa domnieva, že nájsť divoko rastúci druh, ktorý má dobrú chuť a odoláva teplu a suchu, je svätý grál pre celú branžu.

"Ochutnal som veľa divokých druhov kávy, ktoré nie sú veľmi dobré a chuťou sa nepodobajú arabice, takže sme ani tentoraz veľa neočakávali. Úplne nás ohromilo, že táto káva bola veľmi chutná. A vďaka svojim vlastnostiam je odolná voči klimatickým zmenám, bude rásť aj rodiť v oveľa teplejšom podnebí ako kávovník arabský," povedal Davis.

Vedci po objave upražili menšie množstvo kávových zŕn z rastlín zo Sierry Leone a Pobrežia Slonoviny a uvarili z nich kávu, tu predložili ochutnávačom, ktorí nevedeli, aký druh pijú.

Viac ako 80 percent z nich nedokázalo rozoznať arabskú kávu (Coffea arabica) od tej z kávovníka úzkolistého (Coffea stenophylla).

Výsledok testu bol uverejnený v odbornom časopise Nature Plants, na štúdii sa podieľali francúzsky výskumný ústav CIRAD a univerzita v Greenwichi.

Do pár rokov v kaviarni 

Ďalej sa modelovali klimatické podmienky, za ktorých je kávovník úzkolistý schopný stále plodiť, a zistilo sa, že toleruje teploty o šesť stupňov vyššie ako kávovník arabský. Doktor Davis si myslí, že sa bude tento druh znovu pestovať v Sierra Leone vo veľkom.

"Nebude v kaviarňach v nasledujúcich dvoch rokoch, ale myslím, že do piatich, siedmich rokov sa dostane na trh ako vysoko cenený vzácnejší druh kávy," povedal Davis.

Coffea arabica má oceňovanú chuť, rastie v horách a 60 percent svetovej produkcie kávy je práve tento druh. Je však citlivá na klimatické zmeny, poľnohospodári už teraz zaznamenávajú negatívny dopad väčšieho tepla alebo nepravidelných dažďov. Produkciu ohrozujú tiež škodcami, extrémne počasie, choroby a výkyvy cien.

01 - Modified: 2023-05-28 12:00:00 - Feat.: - Title: Že si život bez kávy neviete predstaviť? Skúste to! Skvalitní sa váš spánok, ušetríte kalórie a navyše budete mať aj viac energie 02 - Modified: 2023-05-25 08:07:59 - Feat.: - Title: Tipy na miešané kávové nápoje 5x inak! 03 - Modified: 2023-05-26 15:45:27 - Feat.: - Title: Cena kávy ide rapídne nahor. Aké sú dôvody a čo robia burzy so spotrebou Slovákov 04 - Modified: 2023-05-15 08:13:56 - Feat.: - Title: Vo svete ubudne viac ako polovica oblastí vhodných na pestovanie kávy 05 - Modified: 2023-05-05 12:52:22 - Feat.: - Title: Ľudia si do svojej rannej kávy pridávajú soľ. Bizarný dôvod však má svoje vedecké vysvetlenie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
10. jún 2023 14:21