Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2021, 09:59 Aktualizované dňa 04.05.2021 o 10:19

Tajomná cesta do Moskvy: Danko ho mal dostať bližšie k Putinovi. Chcel Hamáček s Rusmi Vrbětice ututlať?

Jan Hamáček čelí podozreniu, že o účele cesty do Moskvy nehovoril pravdu - že teda nešlo o politickú kamufláž pred oznámením, že za výbuchy vo Vrběticiach môže ruská rozviedka.

Český vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček by mal podať demisiu, znie z radov opozície potom, čo portál Seznam správy prišiel s informáciou, že politik chcel ututlať škandál okolo výbuchu vo Vrběticiach. To mal byť aj skutočný dôvod jeho plánovanej cesty do Moskvy, kde podľa jedného svedectva chcel výmenou za to získať pre Česko milión dávok vakcíny Sputnik V.

Seznam správy sa pri tom odvoláva na schôdzku z 15. apríla, na ktorú Hamáček pozval viacerých vysokopostavených predstaviteľov Česka a kde mal tento svoj plán predostrieť. Portál tvrdí, že informácie má práve od viacerých účastníkov stretnutia.

​Podľa Seznam správy čelí Hamáček podozreniu, že o účele cesty do Moskvy nehovoril pravdu - že teda nešlo o politickú kamufláž pred oznámením, že za výbuchy vo Vrběticiach môže ruská rozviedka. Český minister vnútra však obvinenia odmieta, označil ich za nezmysel.

Dankova úloha

Hamáček v tej dobe prevzal po odvolanom Tomášovi Petříčkovi české ministerstvo zahraničia a prejavil širšie medzinárodnopolitické ambície. Naznačil totiž tiež, že by sa v Prahe uskutočnil vrcholný politický summit prezidenta USA Joea Bidena a jeho ruského kolegu Vladimira Putina.

Hamáček chcel podľa portálu Rusom ponúknuť nasledovný obchod: V Česku bude kauza potichu ututlaná, Rusi výmenou za to dodajú milión Sputnikov a Putin sa v Prahe stretne s Bidenom.

Mal si preto dohadovať schôdzky s vysokopostavenými Rusmi, ktorí majú blízko k Putinovi. A práve s tým mu mal pomôcť predseda SNS a bývalý šéf slovenského parlamentu Andrej Danko, ktorý mal byť účastníkom plánovanej cesty do Moskvy. Ten mal Hamáčkovi vybaviť stretnutie so šéfom Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom, o ktorom dlhodobo vyhlasuje, že je to jeho osobný priateľ.

Danko sa teraz už k svojej úlohe nechcel vracať. "Riešte to vy doma, vtiahli ste nás do nepríjemnej situácie. Čo bolo, je jedno. Máte pred voľbami a nebudem sa zúčastňovať politických hier," odpísal portálu Seznam správy na otázku, ako vysvetlil situáciu Volodinovi. Zároveň však načrtnutý scenár s Volodinom nepoprel. 

Kritika z opozície

Na správu začala kriticky reagovať česká politická scéna. "Minister vnútra Jan Hamáček je vo vážnom podozrení, že chcel predať našu národnú bezpečnosť za milión dávok neoverenej vakcíny. Je to neuveriteľné, týmto spôsobom ohrozovať našu bezpečnosť, dôveryhodnosť a znížiť sa k takému odpornému ,obchodu'," uviedol predseda ODS Petr Fiala.

"Jan Hamáček by mal hneď rezignovať, nemôže viesť ministerstvo, ktoré je zodpovedné za bezpečnosť ľudí. On naopak bezpečnosť občanov priamo ohrozuje," dodal.

Vzbudzuje otázky

Faktom je, že Hamáčkov plán vycestovať do Ruska od začiatku vzbudzuje otázky a vyvoláva špekulácie.

Už krátko po jej ohlásení jej deklarovaný účel spochybnil český premiér Andrej Babiš, ktorý vyhlásil, že vakcíny nespadajú do Hamáčkovej agendy. "My máme ponuku na vakcínu Sputnik, ale tá vakcína nie je schválená a musí ju schváliť EMA. Takže to teraz skrátka nie je téma," uviedol.

Hoci Hamáček neskôr vyhlásil, že išlo o kamufláž a cesta sa v skutočnosti nikdy uskutočniť nemala, pochybnosti nerozptýlil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.