Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2016, 11:17

Vikingskí bojovníci chcú ochrániť Fínsko pred migrantmi. Úradom sa to nepáči

Nosia čierne bundy so symbolom stredovekých vikingských bojovníkov a fínskou vlajkou na chrbte. A zatiaľ čo sa fínske úrady nedokážu rozhodnúť, ako reagovať na hnutie patriotov (ako sa sami nazývajú), ktorí patrolujú v uliciach s tým, že chcú krajinu ochrániť pred imigrantmi, rady takzvaných Odinových vojakov výrazne rastú.

Hnutie pomenované po hlavnom bohovi severského panteónu založila skupinka mladíkov vlani v meste Kemi na severe krajiny, píše iDnes.cz.

Neďaleko odtiaľ je hraničná obec Tomio, ktorá sa pre imigrantov stala vstupnou bránou smerom zo Švédska. Od tej doby sa vysídlenci rozšírili do mnohých ďalších miest.

Členovia "patrol" tvrdia, že slúžia národu svojimi očami a ušami na miestach, kde chýba polícia, zavalená teraz nadbytkom práce. Podľa Odinových vojakov "islamskí votrelci" môžu za zvýšenú kriminalitu v krajine. Na bundách nosia napríklad odznaky s nápisom "Migranti nie sú vítaní!". Nechýbajú ani výzvy na ochranu "bieleho Fínska".

Zatiaľ čo väčšina Fínov podľa prieskumov s existenciou skupiny nesúhlasí, to, že výrazne rastie počet jej členov, naznačuje, že prieskumy nemusia celkom zobrazovať realitu.

Odinovi vojaci tvrdia, že dnes majú svoje bunky už v dvadsiatich troch fínskych mestách, polícia pripúšťa ich činnosť v piatich. Internetovú stránku hnutia si doteraz obľúbilo vyše sedem a pol tisíc Fínov.

Vojaci v uliciach môžu hlásiť, myslí si polícia
Fínsko má pritom na škandinávske pomery len veľmi malú tradíciu prijímania utečencov. Migračná vlna však dorazila aj tam a práve v čase, keď sa krajina už vyše tri roky trápi v hlbokej ekonomickej kríze, kvôli ktorej prudko klesli štátne výdavky vrátane rôznych podpôr, typických pre škandinávsky sociálny model. Za minulý rok dorazilo do krajiny približne 32 tisíc žiadateľov o azyl, rok predtým iba 3 600.

Fínska vláda, v ktorej sú aj zástupcovia protiimigrantskej Strany Fínov (predtým Praví Fíni), dala najavo, že pre samozvané hliadky v krajine nie je miesto. "Za poriadok je zodpovedná polícia," povedal premiér Juha Sipilä, keď reagoval na otázku týkajúcu sa obáv z Odinových vojakov.

Polícia tak kategorická nie je. Podľa nej organizované hliadkovanie nie je trestným činom. "Ak budú tieto hliadky iba nahlasovať prípadné incidenty, majú právo to robiť," vyhlásil Eero Vänskä, policajný šéfinšpektor v Kemi, "rodisku" Odinových vojakov. Muži v čiernych bundách tak ďalej aj v terajších tridsaťstupňových mrazoch hliadkujú v uliciach mesta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.