StoryEditor

"Zabite aj nás." Moslimovia zabránili islamistom v masakre kresťanov

22.12.2015, 18:28
Autor:
iDnes.cziDnes.cz

Nesmiernu odvahu preukázali moslimovia v Keni, keď sa pri prepadnutí autobusu postavili za svojich kresťanských spolucestujúcich. "Zabite nás všetkých, alebo nás nechajte na pokoji," povedali do očí bojovníkom teroristického hnutia aš-Šabáb, ktorí im prikázali rozdeliť sa na dve skupiny - moslimskú a kresťanskú.

Šesťdesiatka Keňanov v pondelok cestovala z hlavného mesta Nairobi do ďalekej Mandery pri hraniciach so Somálskom a Etiópiou, keď ich blízko cieľa napadla skupinka somálskych radikálov. Tí pri incidente zabili dvoch ľudí a troch zranili.

Jednu z obetí islamisti zastrelili po tom, čo sa pokúsila o útek. Zranili sa aj niektorí moslimovia, ktorí sa zastali kresťanských spolucestujúcich. "Odmietli sa oddeliť od nemoslimov a útočníkom povedali, aby ich zabili všetkých, alebo odišli," potvrdil incident kenskému serveru Daily Nation tamojší guvernér Ali Roba. Somálska milícia aš-Šabáb už sa k útoku prihlásila.

"Začali na náš autobus strieľať, čím nás donútili zastaviť. Jedna strela ma zranila na zadku. Keď sa pustili do rozdeľovania cestujúcich podľa ich viery, začuli sme prichádzať ďalší autobus. Útočníci sa rozpŕchli, pretože si mysleli, že je to polícia. Keď zistili, že nie je, tak ten autobus zastavili. My sme uháňali späť do nášho autobusu a odišli," popísal udalosť jeden z preživších Abdirašíd Adan.

Policajný dôstojník, ktorý si neželal uviesť svoje meno, kenským novinárom povedal, že do Mandery minulý týždeň prišlo mnoho členov aš-Šabáb. "Oznámili sme to vláde, ale nič sa nestalo a militanti ďalej terorizujú miestnych." Varoval tiež, že Keňania sa zrejme budú musieť sami ozbrojiť, aby s teroristami mohli bojovať.

Aš-Šabáb v minulosti v Keni podnikol niekoľko podobných útokov, pri ktorých sa zameriaval len na kresťanov. Vlani radikáli napadli autobus neďaleko Mandery a zabili 28 ľudí, ktorí práve išli do Nairobi osláviť Vianoce. Len o mesiac skôr vystrieľali autobus plný učiteľov.

Tento rok v apríli zastrelili 148 ľudí na univerzite Garissa. Mnoho moslimov vtedy pustili na slobodu, zatiaľ čo kresťanov oddelili od ostatných a bez milosti zavraždili. Na incidenty na severe Kene doplácajú aj moslimovia, ktorí z veľkej väčšiny pochádzajú zo susedného Somálska. Za ich statočnosťou môže stať aj frustrácia, pretože od minulého útoku pri Mandere odtiaľ utieklo vyše dvetisíc učiteľov a zdravotníkov, píše BBC.


 

01 - Modified: 2007-12-14 14:36:00 - Feat.: 0 - Title: Prieskum dokázal, že učenie v noci nie je efektívne
01 - Modified: 2024-04-29 08:31:32 - Feat.: - Title: Islamisti v Hamburgu žiadali kalifát, nemeckí politici sú pobúrení 02 - Modified: 2024-04-04 13:55:21 - Feat.: - Title: Putin spochybnil, že by za útokom na koncertnú sieň stáli islamskí radikáli. Nemali by na útok dôvod, povedal 03 - Modified: 2024-03-15 10:38:37 - Feat.: - Title: Milície aš-Šabáb zaútočili na hotel blízko vládnej štvrte v Mogadiše 04 - Modified: 2023-09-16 16:18:10 - Feat.: - Title: V Afganistane úradoval Taliban. Zadržali najmenej 18 pracovníkov medzinárodnej organizácie 05 - Modified: 2023-09-08 07:07:58 - Feat.: - Title: Útok teroristov v Mali si vyžiadal viac ako 60 obetí
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. jún 2024 05:11