Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2016, 11:04

Putin mal schváliť vraždu Litvinenka. Rusi sa bránia: správu Briti zmanipulovali (video)

Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo dnes správu britského súdu o príčinách smrti bývalého agenta KGB Alexandra Litvinenka za politicky angažovanú. Uviedla to dnes v Moskve hovorkyňa rezortu Marija Zacharovová, ktorá už samotný proces britského vyšetrovania označila za netransparentný.

"Vzhľadom na to nebol dôvod očakávať, že by záverečná správa politicky angažovaného a krajne netransparentného procesu, prispôsobujúceho sa vopred zadanému výsledku, bola zrazu objektívna a nestranná," vyhlásila Zacharovová podľa agentúry RIA Novosti.

Britská polícia žiada vydanie Dmitrija Kovtuna a Andreja Lugovoja, ktorí podľa britskej záverečnej správy o vyšetrovaní zrejme z poverenia ruskej kontrarozviedky FSB otrávili bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka. Obaja majú byť postavení pred britský súd. Londýn si zároveň predvolal ruského veľvyslanca v Británii.

Zdôraznil, že pozícia Ruska v kauze Litvinenko sa nemení a je všeobecne známa. Vyjadrila ľútosť, že tento "trestný prípad bol spolitizovaný a pokazil celkovú atmosféru dvojstranných vzťahov".

Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina, krátko pred zverejnením správy v Londýne deklaroval, že závery britského vyšetrovania nie sú v Rusku predmetom záujmu. Poznamenal však, že správu si v Kremli preštudujú.

V správe o okolnostiach Litvinenkovej smrti, vypracovanej pod vedením britského sudcu sira Roberta Owena a zverejnenej dnes v Londýne, sa uvádza, že Putin pravdepodobne schválil operáciu ruských tajných služieb na zavraždenie bývalého agenta sovietskej KGB Alexandra Litvinenka.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.