StoryEditor

Europoslanci chcú monitorovať maďarskú vládu. Ohrozuje demokraciu, tvrdia

16.12.2015, 18:49
Autor:
TASRTASR

Európska únia by mala okamžite začať s monitorovaním hrozieb voči demokracii, právnemu štátu a základným právam v Maďarsku. Vyplýva to z uznesenia, ktoré dnes schválil Európsky parlament (EP). TASR o tom informovalo Tlačové oddelenie EP.

Opatrenia prijaté v uplynulých rokoch maďarskou vládou viedli podľa poslancov k prudkému systémovému zhoršeniu situácie v krajine, ktoré by v prípade, že Európska komisia (EK) nezasiahne, mohlo negatívne ovplyvniť vývoj aj v ďalších členských štátoch EÚ.

Uznesenie, za ktoré hlasovalo 327 poslancov, 293 bolo proti a 61 sa zdržalo hlasovania, vyzýva EK, aby "bezodkladne iniciovala proces hĺbkového monitorovania v súvislosti so situáciou v oblasti demokracie, právneho štátu a základných práv v Maďarsku". Tento proces je prvým krokom tzv. rámca EÚ na ochranu právneho štátu - nástroja komisie zriadeného na účel odstraňovania systémových ohrození zásad právneho štátu v členských štátoch EÚ.

Uznesenie kritizuje pohľad EK na súčasný vývoj v Maďarsku, o ktorom poslanci diskutovali s komisárkou pre spravodlivosť Věrou Jourovou 2. decembra v Bruseli. Exekutíva EÚ sa podľa poslancov sústreďuje "najmä na marginálne, technické aspekty právnych predpisov, pričom prehliada trendy, modely a kombinovaný účinok opatrení na právny štát a základné práva".

Opatrenia maďarskej vlády prijaté v uplynulých mesiacoch "mimoriadne sťažili prístup k medzinárodnej ochrane a neodôvodnene kriminalizovali utečencov, migrantov a žiadateľov o azyl", uvádza sa v uznesení. Parlament tiež kritizoval vládu v Budapešti za "používanie xenofóbnej rétoriky, ktorá spája migrantov so sociálnymi problémami či bezpečnostnými rizikami".

Najnovšie opatrenia podľa poslancov nadväzujú na predchádzajúce kroky maďarskej vlády a spoločne prispievajú "k prudkému systémovému zhoršeniu situácie" v oblasti právneho štátu a základných práv. Týka sa to napríklad slobody prejavu a akademickej slobody, ľudských práv migrantov, žiadateľov o azyl a utečencov, prekážok a obmedzovania činnosti organizácií občianskej spoločnosti, práv osôb patriacich k menšinám vrátane Rómov, Židov a LGBTI osôb, fungovania ústavného systému, nezávislosti súdnictva a množstva znepokojujúcich obvinení z korupcie a konfliktu záujmov.

Uznesenie podotýka, že Maďarsko je pre EÚ skúškou, či dokáže reagovať na hrozby a porušovanie vlastných hodnôt zo strany členského štátu. Poslanci v tejto súvislosti varujú, že neschopnosť únie zakročiť voči maďarskej vláde môže viesť k podobnému vývoju v ďalších štátoch EÚ.

"Sme svedkami nárastu počtu politikov, ktorí nemajú na súčasné výzvy inú odpoveď ako radikalizmus a ťaženie proti nezávislým médiám. Deje sa to nielen v Maďarsku, ale aj v Poľsku. Európske spoločenstvo má nástroje, ako proti týmto snahám zakročiť, a v prípade potreby by ich malo použiť," uviedol slovenský poslanec z klubu Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov) Ivan Štefanec.

01 - Modified: 2007-12-09 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Šesták kraľuje v Nemecku
01 - Modified: 2022-10-07 04:56:34 - Feat.: - Title: Orbán v Prahe: Rusko vôbec nepadlo na kolená, európske krajiny však krvácajú 02 - Modified: 2022-10-06 13:12:46 - Feat.: - Title: Holandský súd nariadil vláde, aby zlepšila podmienky ubytovania migrantov 03 - Modified: 2022-10-05 12:14:42 - Feat.: - Title: Heger: Pri opatreniach proti zdražovaniu energií pamätáme aj na kultúru 04 - Modified: 2022-10-05 09:00:25 - Feat.: - Title: Vláda znovu schválila žiadosť o prerokovanie zmeny rozpočtu v skrátenom konaní 05 - Modified: 2022-10-05 08:58:49 - Feat.: - Title: Hamran chce poslať čo najviac policajtov na srbsko-maďarskú hranicu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. október 2022 00:03