Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2015, 00:00

Nóri chcú Fínsku venovať horu. Má to byť darček k jubileu

V Nórsku bola spustená online kampaň, ktorá vyzýva k tomu, aby Nóri darovali Fínsku horu. Má to byť dar ku výročiu fínskej nezávislosti od Ruska.

V roku 2017 to bude sto rokov, čo Fíni vyhlásili nezávislosť od Ruska. Nóri im chcú k ich jubileu darovať svoju časť pohoria Halti, ktoré pretína fínsko-nórska hranica, pričom sa ale jej najvyšší vrchol nachádza na nórskom území.

Kampaň navrhuje prekresliť hranice tak, aby najvyšší vrch Ráisduattarháldi, ktorý má 1 365 metrov, bol súčasťou Fínska. Stal by sa tak najvyššie položeným miestom krajiny tisícich jazier, píše portál Independent.

Post na sociálnej sieti Facebook, kde má kampaň založenú stránku, ktorú lajklo už takmer 9 tisíc ľudí a ďalší sa neustále pridávajú, znie: "Nielen, že to bude skvelý dar, ale koľko krajín sa môže pochváliť, že podarovalo horu? ... Pozdvihnime Fínsko do nových výšin."

Fínsko vyhlásilo samostatnosť vo svojom parlamente dňa 6. decembra 1917 rozhodnutím odtrhnúť sa od Ruska na základe práva národa na sebaurčenie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.