StoryEditor

Rakúsko chce zavrieť kvôli imigrantom hranice. Urobíme to isté, reagujú Česi

08.10.2015, 19:25

Česká polícia je v pohotovosti, v nedeľu by mohla uzavrieť hranice. Česko má totiž signály, že Rakúsko po dostavbe plota v Maďarsku uzavrie svoje hranice. Migranti by tak mohli prúdiť do Nemecka práve cez Česko. MF DNES zistila, že vnútro už má scenár, ako do piatich hodín hranice uzavrieť a zrušiť niektoré vlakové spoje z Rakúska.

Rakúsko sa chystá uzavrieť všetky hranice s výnimkou tých s Českom. Informáciu, že je ČR pripravená svoje hranice v takom prípade chrániť, potvrdil minister vnútra Milan Chovanec. O plánoch už sa dozvedeli aj samotní policajti pri hraniciach, ktorí teraz kontrolujú vozidlá na hraničných priechodoch.

Doteraz najdramatickejší dozor na hraniciach by mohol nastať cez víkend - v nedeľu. Maďari totiž oznámili, že práve cez víkend dostavajú plot na hraniciach s Chorvátskom, kadiaľ prúdi teraz najviac migrantov. Tým by sa utečenecká vlna presunula cez Slovinsko a Rakúsko a práve to avizovalo, že ak sa tak stane a migranti sa začnú v krajine hromadiť, použije silu a hranice uzavrie.

Česi sa teraz pripravujú úplne rovnako. "Ak by sme sa mali stať koridorom a znamenalo by to presmerovanie tisícov ľudí na české územie, sme pripravení aj za pomoci zrušenia vlakových spojov hranicu efektívne chrániť. Mohlo by sa tak stať s reakčnou dobou piatich hodín, že by bola armáda a polícia nasadená," potvrdil prípravy Chovanec, ktorý je v Luxemburgu.

Podľa vysokých policajných zdrojov by sa tak obmedzilo cestovanie cez hranicu, policajti a vojaci by boli aj na zelenej hranici, ktorá je dnes voľne priechodná, a zrušili by sa aj vlakové spoje medzi Rakúskom a Českom. „V jednej smene by to znamenalo nasadenie osemsto ľudí, teda päťsto policajtov a tristo vojakov. Sme pripravení do piatich hodín armádu a políciu nasadiť a reagovať týmto spôsobom," doplnil Chovanec.

Zmenu trás migrantov zrejme zaviní plot, ktorý stavia Maďarsko na svojich hraniciach. Maďari už v polovici septembra dokončili stavbu pohraničného plotu na pomedzí so Srbskom. Utečenci na to reagovali hľadaním nových ciest cez Chorvátsko. Budapešť preto teraz dokončuje rovnakú stavbu na hraniciach s Chorvátskom.

01 - Modified: 2007-10-08 06:56:13 - Feat.: 0 - Title: Bushov kľúčový spojenec zostáva v hre
01 - Modified: 2023-03-30 22:00:00 - Feat.: - Title: Ďalšia blamáž na železniciach. Česi zachránili spojenie na poslednú chvíľu (+ sťažnosť Českých dráh) 02 - Modified: 2023-03-30 13:44:39 - Feat.: - Title: Českí vedci vyvíjajú nový materiál, vďaka ktorému nezamrzne vozovka na mostoch 03 - Modified: 2023-03-29 21:50:47 - Feat.: - Title: Odborári v Česku od vlády chcú splnenie požiadaviek, inak žiadajú jej odchod. Nechcú ísť do dôchodku neskôr 04 - Modified: 2023-03-29 15:03:45 - Feat.: - Title: České jadrové elektrárne prechádzajú z ruského na americké palivo 05 - Modified: 2023-03-29 14:42:32 - Feat.: - Title: Česká pošta v súvislosti s rušením pobočiek rozdá výpovede zhruba 1600 zamestnancov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. marec 2023 08:52