Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.02.2016, 00:00

Terorizmus a spravodajské služby

Politici, ale i média o javoch ako bol útok v Paríži referujú len povrchne, hovorí bývalý dôstojník SIS

Bývalé krajiny Československa teroristi využívali ako vhodné prostredie na logistiku či skrývanie sa. Radikalizácia sa môže odohrať počas niekoľkých hodín. Akú úlohu zohráva úcta k islamu pri získavaní spravodajských informácií.

Potenciál spravodajských služieb v boji proti medzinárodnému terorizmu. Práve to sa stalo témou konferencie, ktorú vlani v decembri v Bratislave usporiadala Asociácia bývalých spravodajských dôstojníkov v spolupráci s Paneurópskou vysokou školou. Jedným z hlavných dôvodov, prečo bola zvolená práve táto téma, spočíval podľa predsedu asociácie Igora Cibulu v povrchnosti politikov a médií referujúcich o príčinách a súvislostiach javov, ako bol teroristický úder v Paríži.

Náborári radikálov

Jeden z prednášajúcich, expert Európskej komisie pre extrémizmus a radikalizmus Pavol Draxler, kritizoval neodborné a neprimerané vládne reakcie na terorizmus a radikalizmus. Spoločnosť je paralyzovaná, zastrašená – a ovplyvniteľní jedinci sa radikalizujú. A presne to chcú teroristi.

Draxler zdôraznil dôležitosť prevencie, pričom konštatoval, že doterajšie metódy profilovania budúcich teroristov sú neúčinné, pretože radikalizácia je veľmi individuálny proces. Môže sa však odohrať veľmi rýchlo – a to dokonca počas hodín, podľa sily prežitej nespravodlivosti. Alebo po smrti blízkych osôb, najmä príbuzných.

Problémy s radikalizáciou prisťahovalcov vo Francúzsku sú dôsledkom ústupu od integračných programov v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Naďalej sa však radikalizuje len malý zlomok z celkového počtu migrantov. Dôvodom je frustrácia druhej a tretej generácie migrantov, ktorí nikdy nemali puto ku krajine svojich rodičov, a nový domov ich neprijal. O to viac sú otvorení k prípadnému osloveniu profesionálnymi „náborármi radikálov“. Tí pôsobia dvojakým spôsobom – cez internet alebo osobným kontaktom. Pokiaľ ide o Islamský štát (IS), nie je to horda fanatikov, ale v podstate štátna štruktúra tvorená aj skúsenými štátnymi úradníkmi a odborníkmi z prostredia silových a spravodajských zložiek.

 

Súčasný svet islamu

Arabista, potom dlhé roky kurič a šofér autobusu, neskôr známy spravodajca Peter Púčik začal skeptickým konštatovaním, že terorizmus je síce starý ako spravodajské služby, ale zostáva na ňom stále niečo neznámeho.

Ako sa vyznať v súčasnom svete islamu? Nájdeme ho vo viac než 50 štátoch rôzneho politického usporiadania, vyznáva ho ešte viac národov a národností, celkovo vyše pol druha miliardy osôb. Islam ako viera nemá centrálnu autoritu, avšak väčšinoví sunniti sú oveľa homogénnejší ako menšinoví š

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.