Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.02.2016, 00:00

Terorizmus a spravodajské služby

Politici, ale i média o javoch ako bol útok v Paríži referujú len povrchne, hovorí bývalý dôstojník SIS

Bývalé krajiny Československa teroristi využívali ako vhodné prostredie na logistiku či skrývanie sa. Radikalizácia sa môže odohrať počas niekoľkých hodín. Akú úlohu zohráva úcta k islamu pri získavaní spravodajských informácií.

Potenciál spravodajských služieb v boji proti medzinárodnému terorizmu. Práve to sa stalo témou konferencie, ktorú vlani v decembri v Bratislave usporiadala Asociácia bývalých spravodajských dôstojníkov v spolupráci s Paneurópskou vysokou školou. Jedným z hlavných dôvodov, prečo bola zvolená práve táto téma, spočíval podľa predsedu asociácie Igora Cibulu v povrchnosti politikov a médií referujúcich o príčinách a súvislostiach javov, ako bol teroristický úder v Paríži.

Náborári radikálov

Jeden z prednášajúcich, expert Európskej komisie pre extrémizmus a radikalizmus Pavol Draxler, kritizoval neodborné a neprimerané vládne reakcie na terorizmus a radikalizmus. Spoločnosť je paralyzovaná, zastrašená – a ovplyvniteľní jedinci sa radikalizujú. A presne to chcú teroristi.

Draxler zdôraznil dôležitosť prevencie, pričom konštatoval, že doterajšie metódy profilovania budúcich teroristov sú neúčinné, pretože radikalizácia je veľmi individuálny proces. Môže sa však odohrať veľmi rýchlo – a to dokonca počas hodín, podľa sily prežitej nespravodlivosti. Alebo po smrti blízkych osôb, najmä príbuzných.

Problémy s radikalizáciou prisťahovalcov vo Francúzsku sú dôsledkom ústupu od integračných programov v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Naďalej sa však radikalizuje len malý zlomok z celkového počt

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.