Islamisti z hnutia Taliban zo všetkých strán postupujú do takmer päťmiliónovej metropoly Kábul, informovala s odvolaním sa na afganské ministerstvo vnútra agentúra Reuters. Úradujúci afganský minister vnútra uistil, že zmena vo vedení krajiny sa uskutoční nenásilne prostredníctvom odovzdania moci prechodnej vláde. Afganský prezident Ašraf Ghaní o situácii rokoval s americkým diplomatom Zalmajom Chalizadom a predstaviteľmi NATO.
Z mesta sa na poslednú chvíľu snažia utiecť tisíce ľudí. Stanica BBC uviedla, že povstalci prechádzajú mestom bez akéhokoľvek odporu zo strany armády a bezpečnostných zložiek.
Bojovníci Talibanu na predmestí Kábulu:
When 1500 mentality meets 2021 technology and armory #Kabul #Afganistan #Afghanishtan #Taliban pic.twitter.com/OmLouZpVQ8
— nikokyraios (@c_tsio) August 15, 2021
Zástupca Talibanu uviedol, že do Afganistanu sa chystá odísť jeden zo zakladateľov hnutia mulla Abdul Ghani Baradar. Bojovníci radikálneno hnutia majú rozkaz držať sa v okrajových častiach Kábulu a nepoužívať násilie, kým hnutie neprevezme moc. O tom podľa jeho hovorcu teraz rokuje jeho vedenie s vládou.
Hovoria o mierumilovnom prevzatí moci
"Nechceme ani jednu nevinnú obeť ani zranených z radov afganských civilistov, keď preberáme velenie. Nevyhlasujeme však prímerie," uviedol vo vyhlásení hovorca islamského hnutia Zabíhulláh Mudžáhid. Podľa neho je bezpečnosť v metropole aj naďalej v rukách vlády.
Agentúre Reuters hovorca povedal, že povstalci sa nehodlajú mstiť predstaviteľom vládnej moci ani príslušníkom armády a úradníkom, vedenie Talibanu podľa neho teraz rokuje s vládou o "mierumilovnom" prevzatí moci.
Úrad afganského prezidenta Ašrafa Ghaního oznámil, že bezpečnostné sily majú situáciu v Kábule pod kontrolou. V meste sa však na niekoľkých miestach strieľalo, uviedol Reuters. Úradujúci afganský minister vnútra Abdal Sattár Mírzakvál vo vyhlásení uviedol, že Taliban už je veľmi blízko k prevzatiu moci. "Afganci by sa nemali obávať ... Žiadny útok (na Kábul) nebude. Pôjde o nenásilné odovzdanie moci prechodnej vláde," citovala z jeho videovzkazu agentúra AFP.
V metropole podľa spravodajcov zahraničných médií panuje chaos, ľudia obliehali banky, aby si vybrali svoje úspory, napísal na twitteri Sharif Hassan z denníka The New York Times. Dlhé rady sa stoja aj pred veľvyslanectvami západných krajín, kde sa ľudia snažia získať víza, aby mohli vycestovať.
My heart breaks into pieces for my people who have lined up outside the banks to cash their savings and waiting at the gates foreign embassies to secure visas to leave. #Afghanistanisburning #Afganistan #Kabul pic.twitter.com/FfKsYiXRLa
— Sharif Hassan (@MSharif1990) August 15, 2021
Pracujú priamo na letisku
Ambasády však pokračujú s evakuáciou svojich pracovníkov a odvážajú ich na kábulské letisko. Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného amerického činiteľa uviedla, že nevyhnutné množstvo konzulárnych úradníkov a diplomatov teraz pracuje priamo na letisku.
V blízkosti veľvyslanectva Spojených štátov bolo vidieť dym, pretože sa zamestnanci pokúšali na poslednú chvíľu spáliť citlivé dokumenty.
Dym stúpajúci v blízkosti ambasády USA v Kábule:
Zástupca NATO oznámil, že pracovníci misie Európskej únie boli presunutí na nespresnené bezpečné miesto. Evakuujú sa aj sídla afganských vládnych úradov.
Ľudia na letisku pred sebou podľa portálu Spectrum News tlačia objemnú batožinu, do ktorej natlačili čokoľvek, čo im pomôže začať v cudzine znovu, vrátane kobercov či televízorov. Iní si vzali len fotoalbumy a oblečenie.
Situácia na kábulskom letisku:
Situation at the #Kabul airport at the moment#Afghanishtan pic.twitter.com/rJ6rOwSl3r
— Newsistaan (@newsistaan) August 15, 2021
Pred odletom test na covid
Šťastlivci, ktorým sa podarí letenku získať, potom na letisku čakajú ďalších mnoho hodín. Spoločne s tým, ako sa Taliban blíži, panika v Kábule rastie.
"Zbalil som všetko, čo som mohol, aby som začal nový život mimo túto vojnu," opísal Naweed Azim, ktorý so svojou manželkou a piatimi deťmi odlieta do tureckého Istanbulu v obave, že by ho Taliban mohol zabiť, pretože v posledných rokoch pracoval pre NATO ako subdodávateľ.
Afganské letecké spoločnosti Ariana a Kam Air majú rezervované všetky miesta v lietadlách až do konca budúceho týždňa. Tí, ktorí majú v ruke letenku, sa musia pred nástupom do lietadla nechať otestovať na koronavírus.
"Taký zhon som na letisku ešte nevidel," opísal afganský obchodník Farid Ahmad Younusi. Aj on krajinu opúšťa zo strachu pred krutou pomstou islamistov. "Opustil som firmu. Taliban má teraz všetko, čo som posledných dvadsať rokov budoval," opisuje Younusi.