Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2016, 08:00

Experti sa v Bratislave rozprávali o udržateľnom rozvoji

Experti z mimovládneho sektora, ministerstiev a medzinárodných inštitúcií v Bratislave diskutovali o Cieľoch udržateľného rozvoja. Podujatie organizovala Platforma mimovládnych rozvojových organizácií v rámci európskeho projektu Media4development.

Podujatia s názvom Sustainable Development Goals – Opportunities and Challenges sa zúčastnili experti zo šiestich krajín Európskej únie. Diskutovali a vymieňali si skúsenosti na tému, ako zaistiť zavedenie Agendy 2030 - a teda Cieľov udržateľného rozvoja -na národnej úrovni.

V každom z troch panelov vystúpili viacerí hlavní rečníci - medzi nimi napríklad Stana Buchowska z Oxfam International, Ebba Dohlman z OECD či Tomáš Balco z Ministerstva financií Slovenskej republiky. Upozorňovali na potrebu zosúladenia politík v prospech rozvoja, či boj s daňovými únikmi a daňovými rajmi. Tie totiž podľa diskusií na podujatí vedú k rozširovaniu nerovností vo svete a znižujú potenciál krajín k ich vlastnému rozvoju.

Slovensko sa podľa Ladislava Šimka z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, ktorý zodpovedá za implementáciu Agendy 2030 a Cieľov udržateľného rozvoja, témou zaoberá. Vznikajú viaceré pracovné skupiny, ktoré sa téme venujú. A čoskoro by mala byť obnovená aj rada podpredsedu vlády pre udržateľný rozvoj, ktorá by mala združovať činiteľov z rôznych sektorov spoločnosti. Zapájanie rôznych aktérov, od vládnych predstaviteľov, cez mimovládnych sektor a akademikov, po privátny sektor, odporúča aj OECD a asi najúspešnejšia krajina v tejto oblasti - Fínsko.

K udržateľnému rozvoju Slovenska a v širšom zmysle planéty však nemusia prispieť len inštitúcie či mimovládne organizácie, ale aj jednotlivci. Vyzýva k tomu aj kampaň, ktorú vedie organizátor spomínaného okrúhleho stola, s názvom Vyber si. Do dnešného dňa sa do nej okrem množstvo mimovládnych organizácií zapojilo napríklad BMW Slovensko, Greenway zaoberajúci sa elektromobilitou, ako aj viaceré občianske iniciatívy.

Článok vznikol v spolupráci s Platformou MVRO v rámci projektu Media4Development, ktorý spolufinancuje SlovakAid a EuropeAid.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.
globalne_loga

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.