Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2021, 23:57

Závet princa Phillipa zapečatia na 90 rokov. Súd chráni kráľovnú pred publicitou

Rovnakým spôsobom je zapečatených 30 závetov členov britskej monarchie.

Závet princa Phillipa zapečatia na 90 rokov. Súd chráni kráľovnú pred publicitou
Zdroj: Reuters

Závet zosnulého princa Philipa, manžela britskej panovníčky Alžbety II., bude zapečatený a tajný ešte najmenej 90 rokov, rozhodol dnes najvyšší súd.

Dôvodom je ochrana "dôstojnosti a postavenia" kráľovnej, píše BBC News. Už viac ako storočie je v Británii zvykom, že po smrti vysoko postaveného člena kráľovskej rodiny sú súdy požiadané, aby zapečatili ich závet.

Philip, známy tiež ako vojvoda z Edinburghu, bol s kráľovnou ženatý viac ako 70 rokov. Brali sa ešte predtým, než zasadla na trón. Vojvoda zomrel vo veku 99 rokov tento rok v apríli.

"Miera publicity, ktorú by zverejnenie pravdepodobne prilákalo, by bola veľmi rozsiahla a úplne v rozpore s cieľom zachovať dôstojnosť panovníka," uviedol v dnes zverejnenom verdikte sudca Andrew McFarlane.

Rovnakým spôsobom zapečatených posledných vôľ členov britskej monarchie existuje približne 30. V správe ich má najdlhšie slúžiaci sudca najvyššieho súdu so špecializáciou na rodinné právo, ktorým je práve teraz Andrew McFarlane, vysvetľuje BBC.

Najstarší zo závetov pochádza od princa Františka z Tecku, mladšieho brata kráľovnej Mary, rodenej Márie z Tecku. Najnovším je závet kráľovnej matky z roku 2002.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.