Reuters
StoryEditor

Závet princa Phillipa zapečatia na 90 rokov. Súd chráni kráľovnú pred publicitou

16.09.2021, 23:57
Autor:
ČTKČTK
Rovnakým spôsobom je zapečatených 30 závetov členov britskej monarchie.

Závet zosnulého princa Philipa, manžela britskej panovníčky Alžbety II., bude zapečatený a tajný ešte najmenej 90 rokov, rozhodol dnes najvyšší súd.

Dôvodom je ochrana "dôstojnosti a postavenia" kráľovnej, píše BBC News. Už viac ako storočie je v Británii zvykom, že po smrti vysoko postaveného člena kráľovskej rodiny sú súdy požiadané, aby zapečatili ich závet.

Philip, známy tiež ako vojvoda z Edinburghu, bol s kráľovnou ženatý viac ako 70 rokov. Brali sa ešte predtým, než zasadla na trón. Vojvoda zomrel vo veku 99 rokov tento rok v apríli.

"Miera publicity, ktorú by zverejnenie pravdepodobne prilákalo, by bola veľmi rozsiahla a úplne v rozpore s cieľom zachovať dôstojnosť panovníka," uviedol v dnes zverejnenom verdikte sudca Andrew McFarlane.

Rovnakým spôsobom zapečatených posledných vôľ členov britskej monarchie existuje približne 30. V správe ich má najdlhšie slúžiaci sudca najvyššieho súdu so špecializáciou na rodinné právo, ktorým je práve teraz Andrew McFarlane, vysvetľuje BBC.

Najstarší zo závetov pochádza od princa Františka z Tecku, mladšieho brata kráľovnej Mary, rodenej Márie z Tecku. Najnovším je závet kráľovnej matky z roku 2002.

16. máj 2022 11:49