Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Americká armáda dnes priznala, že jej posledná bojová akcia v Kábule bola chyba. USA zaútočili 29. augusta raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátnikmi, no zomreli pri tom civilisti.

Americký generál Kenneth McKenzie dnes útok označil za chybu a priznal, že pri ňom prišlo o život desať civilistov a medzi nimi sedem detí. Podľa jeho priznania nebol zabitý žiaden člen Islamského štátu.

Útok pôvodne obhajovali 

"Ten útok bola tragická chyba a ja sa úprimne ospravedlňujem," povedal pred novinármi McKenzie. Je podľa neho tiež veľmi nepravdepodobné, že auto alebo mŕtvi patrili k teroristom z Islamskému štátu alebo priamo ohrozovali amerických vojakov, ktorí v tej dobe ešte boli na kábulskom letisku.

Agentúra AP napísala, že Pentagon tak ustúpil od svojej pôvodnej obhajoby útoku. Podľa neho Američania chceli zasiahnuť auto s ľuďmi, ktorí sa chystali zaútočiť na letisko, kde vrcholila evakuácia cudzincov a domácich spojencov zahraničných misií.

Len o niekoľko dní skôr masívny útok, ku ktorému sa práve Islamský stať prihlásil, pri letisku zabil najmenej 170 miestnych ľudí a tiež 13 príslušníkov a príslušníčok amerických ozbrojených síl.

Verzia sa médiám nezdala 

Médiá začali pochybovať oficiálnu verziu už krátko po útoku. Zistili, že vodič auta bol dlhodobo zamestnaný u americkej humanitárnej organizácie, a spochybnili aj tvrdenie, podľa ktorého v aute bolo množstvo výbušnín.

McKenzie dnes povedal, že auto bolo zasiahnuté v "úprimnej viere", že predstavuje hrozbu. "Teraz som presvedčený, že pri tom útoku bolo tragicky zabitých až desať civilistov vrátane siedmich detí," povedal dnes generál.

USA ukončili stiahnutie z Afganistanu po dvadsaťročnej prítomnosti v noci na 31. augusta. Od augusta sa kontroly nad Afganistanom ujalo radikálne hnutie Taliban, ktoré krajinu vládlo už v rokoch 1996 až 2001.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.