Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2017, 03:23 Aktualizované dňa 07.04.2017 o 14:25

Trump udrel na Asada. Rusi stopli komunikáciu, Američania pohrozili ďalšími útokmi

59 striel Tomahawk zasiahlo sýrsku leteckú základňu v odvete za chemický útok proti civilistom. USA podľa Pentagonu o chystanom útoku informovali aj Rusko.

  • Spojené štáty dnes v reakcii na chemický útok v meste Chán Šajchún v provincii Idlib zaútočili na leteckú základňu Šajrat na západe Sýrie.
  • Sýrska vláda podľa Pentagonu využívala zariadenie na skladovanie chemických zbraní a lietadiel.
  • Cielený útok nariadil prezident Donald Trump, ktorý v prejave vyzval na ukončenie krviprelievania v blízkovýchodnej krajine.

    • Spojené štáty vypálili 59 striel s plochou dráhou letu Tomahawk z vojnových lodí USS Ross and Porter vo východnom Stredomorí.

  • Sýrska štátna televízia útok označila za "americkú agresiu". Podľa správ z provincie Homs si údery vyžiadali najmenej 16 obetí.
  • Podľa ruského ministerstva obrany bol americký úder neefektívny. Sýrsku základňu zasiahlo iba 23 z 59 rakiet, americká generalita kontruje s tým, že cieľ zasiahlo 58 rakiet.
  • Rusko v reakcii na úder pozastavuje platnosť dohody so Spojenými štátmi, ktorá mala zabrániť incidentom medzi ruskými lietadlami a silami koalície vedenej USA pri operáciách v Sýrii.
  • Rusko zároveň plánuje posilniť sýrsku protivzdušnú obranu.

Trump vyzval na ukončenie masakra

Prezident Trump v príhovore z floridskej rezidencie Mar-a-Lago potvrdil, že cielený útok na leteckú základňu v Sýrii nariadil. Podľa neho bol zo základne vedený chemický útok na Chán Šajchún. "Civilizované národy" prezident vyzval, aby sa pripojili k USA v snahe "ukončiť masaker a krviprelievanie v Sýrii".

Podľa Trumpa bol útok vykonaný v "životnom národnom bezpečnostnom záujme" Spojených štátov. Jeho cieľom bolo zabrániť šíreniu a používaniu chemických zbraní. O tom, že Sýria použila zakázanú chemikáliu na zabíjanie nevinných civilistov, podľa neho nie je pochýb.

Spojené štáty podľa Pentagonu o chystanom útoku informovali aj Rusko. Zástupca veľvyslanca pri OSN Vladimir Safronkov krátko pred oznámením o ostreľovaní základne varoval pred "negatívnymi následkami" vojenskej intervencie Spojených štátov v Sýrii. Pentagon uviedol, že pri útoku necielil na tie časti základne, o ktorých sa domnieva, že sú na nich prítomné ruské sily.

Zasiahli niekoľko cieľov

Na základni americké strely podľa ministerstva obrany zasiahli niekoľko cieľov. Boli medzi nimi údajne štartovacie dráhy, čerpacie stanice i lietadlá.

Sýrska štátna televízia americký útok na svoju základňu potvrdila. Označila ho za "americkú agresiu". Ostreľovanie základne si podľa stanice, ktorú ovláda režim prezidenta Asada, vyžiadal obete. Ich počet ani žiadne ďalšie detaily televízia neuviedla.

Spojené štáty obvinili režim prezidenta Asada, že v utorok zabil desiatky ľudí použitím chemickej látky, zrejme sarínu. Prezident Trump už vo štvrtok označil sýrskeho prezidenta za muža zodpovedného za beh vecí v Sýrii a uviedol, že "by sa niečo malo urobiť". Minister zahraničia Rex Tillerson zároveň v súvislosti s vývojom v Sýrii prisľúbil primeranú odpoveď.

Sýrska opozícia privítala americký raketový útok

Sýrska opozícia privítala dnes americký raketový útok na základňu vládnych síl v Sýrii, ktorý nariadil prezident Donald Trump. Podľa opozície sa tým skončilo obdobie beztrestnosti pre režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

"Táto americká reakcia je veľmi dôležitá a podľa nás by malo ísť len o začiatok," uviedol Ahmad Rahmán, šéf tlačového oddelenia opozičnej Sýrskej národnej koalície (SNC). 

Predstaviteľom režimu v Damasku by sa podľa neho malo dávať odteraz jasne najavo, že ich skutky už viac nezostanú nepotrestané, ako tomu bolo za predchádzajúceho prezidenta USA Baracka Obamu, ktorý v Sýrii odmietol vojensky intervenovať.  

Sýrska štátna televízia naopak obvinila Spojené štáty z aktu agresie. Informovala, že americký útok na základňu spôsobil materiálne škody a bližšie nekonkretizované straty. 

Guvernér provincie Homs, v ktorej sa nachádza napadnutá základňa, vyhlásil, že americké údery majú podporiť "teroristov" bojujúcich proti vláde prezidenta Bašára Asada.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.