Ruský prezident Vladimir Putin. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Kyjev chce uznať Putina za vojnového zločinca. Pripravuje rezolúciu

20.05.2022, 12:08
Autor:
TASRTASR

V návrhu rezolúcie, ktorú pripravuje ukrajinský parlament, sa píše, že Putin je priamo zodpovedný za agresiu, počas ktorej milióny Ukrajincov utrpeli ujmu na živote, zdraví a majetku.

Ukrajinskí zákonodarcovia navrhli rezolúciu, ktorá označuje ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnového zločinca v súvislosti s jeho "agresívnymi" krokmi voči Ukrajine vrátane nevyprovokovanej invázie. Informuje o tom stanica Slobodná Európa.

Návrh rezolúcie, ktorý pripravili parlamentné skupiny a výbory, vo štvrtok zaregistrovali v Najvyššej rade – jednokomorovom parlamente Ukrajiny.

Putin je priamo zodpovedný

Autori uznesenia priamo spojili Putina s "agresívnou vojnou proti Ukrajine" vrátane prebiehajúcej invázie, ktorú začal 24. februára, anexie Krymu a okupácie častí východoukrajinských regiónov Luhansk a Doneck z roku 2014.

V návrhu rezolúcie, ktorá teraz čaká na parlamentnú rozpravu, sa uvádza, že Putin je priamo zodpovedný za agresiu, "počas ktorej milióny Ukrajincov utrpeli ujmu na zdraví – v mnohých prípadoch aj smrteľnú –, prišli o hnuteľný i nehnuteľný majetok a boli nútení opustiť svoje domovy".

V avizovanej rezolúcii sa spomínajú aj Putinove otvorené vyhlásenia a aktivity "zamerané na likvidáciu ukrajinskej národnej kultúry, identity a štátnosti".

"Cieľom tejto rezolúcie je verejne potvrdiť zločiny spáchané prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom proti bezpečnosti ľudstva a medzinárodnému právu a vyzvať medzinárodné inštitúcie, aby vyšetrili uvedené nezákonné činy a postavili Putina pred súd," uvádza sa v danom dokumente.

Popiera štátnosť Ukrajiny

Pred začiatkom invázie, ktorú Putin označuje za "špeciálnu vojenskú operáciu", šéf Kremľa výslovne poprel, že Ukrajina niekedy mala svoju "skutočnú štátnosť", a vyhlásil, že táto krajina je neoddeliteľnou súčasťou "vlastnej histórie, kultúry a duchovného priestoru Ruska".

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudská práva tvrdí, že od začiatku ruského vpádu na Ukrajinu bolo zabitých takmer 3 800 civilistov. Vláda v Kyjeve uviedla, že v bojoch dosiaľ zahynulo približne 3-tisíc ukrajinských vojakov, hoci USA odhadujú, že ich počet je minimálne dvojnásobný.

Ukrajina obviňuje Rusko zo spáchania zverstiev počas tejto nevyprovokovanej invázie a tvrdí, že identifikovala už viac ako 10-tisíc možných vojnových zločinov.

21. jún 2022 12:01