Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová dnes začala 6-dňovú návštevu Číny, počas ktorej má plánovanú zastávku aj v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang, kde je Peking obviňovaný z rozsiahleho porušovania ľudských práv. Informovala o tom agentúra AFP.
Prvá návšteva od roku 2005
Cesta je prvou návštevou vysokého komisára OSN pre ľudské práva v Číne od roku 2005, keď sa do krajiny vydala Louise Arbourová. Vláda Spojených štátov pred návštevou varovala, že Peking pravdepodobne neposkytne Bacheletovej podmienky potrebné na nezávislé zhodnotenie situácie v Sin-ťiangu.
"Nadchádzajúca návšteva nám robí veľké starosti," povedal v piatok hovorca Bieleho domu Ned Price. Aj medzinárodné organizácie pre ľudské práva vyjadrili obavy, že Čína návštevu zneužije vo svoj prospech.
Čína je obviňovaná z genocídy Ujgurov
Peking čelí obvineniam, že v Ujgurskej autonómnej oblasti zriadil internačné tábory, ktorými prešlo viac ako milión menšinových Ujgurov. Podľa ochrancov ľudských práv funguje v táboroch nútená práca a odohráva sa tam násilná politická agitácia a mučenie.
Ujgurské ženy sú sterilizované a Ujguri sú nútení vzdať sa svojej moslimskej viery, jazyka a kultúry, uvádzajú aktivisti. Washington a niektoré mimovládne skupiny hovoria o genocíde voči Ujgurom.
Peking obvinenia odmieta. Čínske úrady tábory označujú za strediská odborného vzdelávania, kde Ujguri podstupujú politickú prevýchovu, aby bol v regióne eliminovaný "terorizmus, separatizmus a náboženský radikalizmus".
Čínske ministerstvo zahraničia na otázku, či bude môcť Bacheletová v Sin-ťiangu navštíviť zadržiavacie centrá, strediská odborného vzdelávania a väznice, odpovedalo, že návštevu komisárky víta, odmieta však "politickú manipuláciu". Návšteva musí byť podľa Číny "priateľská" a jej účelom nemá byť vyšetrovanie.
Reštrikcie počas návštevy
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Wang Wen-pin na dnešnej tlačovej konferencii povedal, že Bacheletovú nebudú môcť na jej cestách po Číne sprevádzať médiá. Rozhodnutie vysvetlil pandémiou choroby covid-19.
Celá návšteva bude z dôvodu koronavírusovej krízy podľa neho prebiehať v "uzavretej bubline", čo znamená, že sa predstaviteľka OSN nebude môcť slobodne a spontánne stretávať s radovými občanmi, napísala agentúra Reuters.
Prvý deň strávila Bacheletová v juhočínskom Kantóne, odkiaľ sa má presunúť do najväčšieho mesta Ujgruskej oblasti Kašgaru a do jej metropoly Urumči.
"Návšteva Michelle Bacheletovej v Sin-ťiangu je kľúčovou príležitosťou na riešenie problému porušovania ľudských práv v regióne, bude však súčasne bojom proti snahám čínskej vlády skryť pravdu," uviedla vo vyhlásení generálna tajomníčka organizácie Amnesty International (AI) Agnès Callamardová.
"OSN proti tomu musí podniknúť kroky a nesmie dovoliť, aby bola zneužitá na podporu propagandy," dodala.
Cesta Bacheletovej do Číny prichádza pred dlho očakávaným zverejnením správy o situácii v oblasti ľudských práv v Sin-ťiangu. Takmer 200 ľudskoprávnych organizácií nalieha na Bacheletovú, aby správu, ktorá je podľa diplomatov už niekoľko mesiacov takmer alebo úplne hotová, publikovala.