Za posledné dni sa mestom otriaslo už po viacero výbuchoch. FOTO: Twitter/Reuters Pictures
StoryEditor

"Mínus jeden ruský sklad munície." Okupovaným mestom otriasla explózia, hlásia desiatky zranených aj mŕtvych

12.07.2022, 07:54
Autor:
ČTKČTK

Pravdepodobná príčina výbuchu pochádza z naskladnenej chemikálie v jednom z muničných skladov ruskej armády. Explózia zničila stovky domov, mnohí uviazli pod troskami.

Mestom Nova Kachovka v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny, ktoré už mesiace ovládajú Rusi, v pondelok večer otriasla explózia. Podľa hovorcu správy Odesskej oblasti Serhija Bratčuka bol zničený ruský muničný sklad. Za posledné dni sa mestom otriaslo už po viacero výbuchoch.

Podľa ruských okupačných úradov pri ňom utrpelo zranenie najmenej 40 ľudí, zomreli vraj možno až desiatky ľudí. Informácie z miesta nie je možné nezávisle overiť.

Serhij Chlaň, ktorý je poradcom šéfa správy Chersonskej oblasti, podľa agentúry Unian informoval o zničení ruského skladu munície. "Mínus jeden ruský sklad munície v Novej Kachovke. Vozili, vozili, hromadili, hromadili a majú z toho večer ohňostroj," uviedol. Chlaň, ktorý nie je v oblasti, odkázal ľuďom, aby na seba dávali pozor a nechodili k miestu výbuchu.

image

Ukrajina hlási úspech. Rusi museli narýchlo opustiť Hadí ostrov

Ruská agentúra TASS s odvolaním sa na "vojensko-občiansku správu" v Novej Kachovke napísala, že explodoval sklad liadku. Avšak ruskojazyčná verzia BBC poukazuje na to, že predtým sa v žiadnych verejných zdrojoch neuvádzalo, že by v meste bol sklad tejto výbušnej chemikálie.

Šéf miestnej okupačnej správy Vladimír Leontev agentúre TASS povedal, že zničené boli stovky domov a desiatky objektov infraštruktúry. Pod troskami zrútených domov sú vraj stovky ľudí.

"Teraz už vieme o 40 zranených, nejde zďaleka nie o všetkých... Hovorím o tých, ktorí vyhľadali lekársku pomoc," povedal Leontev.

Ukrajinská armáda v posledných dňoch nasadila salvové raketomety dodané západnými spojencami proti ruským muničným skladom v obsadených častiach krajiny.

Novú Kachovku ruské sily obsadili hneď prvý deň invázie, 24. februára. V meste sa nachádza vodná elektráreň, je tiež dôležité pre zásobovanie Ruskom okupovaného Krymu vodou.

01 - Modified: 2022-07-11 19:05:01 - Feat.: 1 - Title: Rusmi dosadený starosta pri Charkove zahynul po atentáte. Vybuchlo mu auto 02 - Modified: 2022-07-04 11:12:11 - Feat.: 1 - Title: Nepokoj, nespokojnosť a sklamanie. Ako sa žije v Rusmi „oslobodenom“ Donecku 03 - Modified: 2022-07-04 07:43:19 - Feat.: 1 - Title: Kto stojí za výbuchmi v Belgorode? Ukrajinu majú prezrádzať úlomky z rakiet, ktoré však jej armáda nepoužíva 04 - Modified: 2022-07-01 12:37:36 - Feat.: 1 - Title: Zbrane, ktoré zaskočili Putina: „Muskovo“ bombardovanie 05 - Modified: 2022-07-02 04:52:50 - Feat.: 1 - Title: Mykolajivom otriasli silné výbuchy. Zelenskyj hovorí o cielenom ruskom terore
01 - Modified: 2023-03-24 15:04:39 - Feat.: - Title: Rusko nedokáže kvôli vojne na Ukrajine plniť dodávky zbraní pre Indiu, letectvo je od Moskvy závislé 02 - Modified: 2023-03-24 14:27:46 - Feat.: - Title: Ukrajina repatriovala do Ruska všetkých ťažko ranených zajatcov, píše tlač 03 - Modified: 2023-03-24 14:13:10 - Feat.: - Title: OSN vyjadrila znepokojenie nad popravami bez procesu na ukrajinských bojiskách, robí to Moskva aj Kyjev 04 - Modified: 2023-03-24 14:15:04 - Feat.: - Title: Proruských žoldnierov teraz láka Konvoj. Poistil si výplaty, verbuje aj wagnerovcov 05 - Modified: 2023-03-24 13:13:15 - Feat.: - Title: Ukrajinci hlásia odrazenie osemdesiatich ruských útokov na východe krajiny
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. marec 2023 00:51