V meste Záhedán na juhovýchode Iránu vypukli po piatkových modlitbách opäť protesty. Na záberoch, ktoré odvysielala iránska štátna televízia, boli vidieť chodníky posiate rozbitým sklom a poničené bankomaty.
Iránske úrady informovali o zadržaní 57 demonštrantov, uviedla agentúra AP. Niektoré protivládne organizácie informovali, že sa dnes vo viacerých iránskych mestách uskutočnili štrajky či uzávery obchodov.
Ľudia v Iráne protestujú už od polovice septembra, keď zomrela 22-ročná Iránka kurdského pôvodu Mahsá Amínová, ktorá bola zadržaná údajne kvôli tomu, že mala príliš voľne nasadený hidžáb.
Tým si má žena v moslimskej spoločnosti zakrývať vlasy, krk a poprsie, a pre ženy v Iráne je povinný od islamskej revolúcie z roku 1979. Podľa polície utrpela infarkt, podľa kritikov a jej rodiny však zomrela na následky policajnej brutality.
Demonštrácie sa postupne rozšírili do mnohých miest a dedín a už v nich nešlo iba o nosenie hidžábu, ale stali sa protestom proti iránskemu autoritárskemu režimu.
Bezpečnostné zložky proti protestujúcim vždy tvrdo zasahovali, používali slzný plyn, ale aj ostré náboje. Podľa ľudskoprávnych organizácií prišlo pri demonštráciách o život už viac ako 200 ľudí.
Podľa protivládnych organizácií 1500 tasvir a Hengaw sa dnes uskutočnili štrajky v mestách iránskej provincie Západný Azerbajdžan či v správnom stredisku provincie Kurdistan Sanandadž. Protesty tiež pokračovali na univerzitách v Teheráne a ďalších veľkých iránskych mestách. Podľa agentúry AFP jeden z učiteľských odborov vyzval na celoštátny štrajk v nedeľu a pondelok.
Podľa námestníka ministra vnútra Madžída Mirahmádího sa protesty chýlia ku koncu. "Na univerzitách sú nejaké zhromaždenia, je tam ale čoraz menej ľudí," povedal oficiálnej agentúre IRNA. V Záhedane je podľa neho "odlišný problém". Podľa neho piatkové nepokoje podnietili "provokačné kázne" miestneho sunnitského duchovného.
Prvé násilné strety vypukli v Záhedane už v piatok 30. septembra a podľa aktivistov vtedy zomrelo vôbec najviac ľudí. Iránske úrady násilnosti prisudzovali separatistom, podľa mimovládnej organizácie Iran Human Rights so sídlom v Osle tam ale prepukli protesty okrem iného kvôli tomu, že tamojší policajt znásilnil 15-ročné dievča.
Ľudskoprávne organizácie tento deň označujú za "krvavý piatok", bezpečnostné zložky vtedy začali do davov protestujúcich strieľať a zabili desiatky ľudí.
Teraz sa protesty do mesta vrátili. Ako uviedli svetové agentúry, rozsah demonštrácií a represií zostáva nejasný. Iránske médiá tvrdia, že sa na násilnostiach v Záhedane podieľalo 150 "výtržníkov", ktorí ničili súkromný majetok a hádzali kamene na vodičov.