Dve značky automobilov, ktorých výroba sa skončila v roku 1991, boli symbolom niekdajšieho východného Nemecka. A zatiaľ čo po znovuzjednotení Nemecka trabanty a wartburgy z ciest takmer zmizli, v posledných rokoch ich opäť pribúda, napísala dnes agentúra DPA.
Podľa Spolkového úradu pre automobilovú dopravu sa počet trabantov a wartburgovcov v Nemecku, najmä východnom, už mnoho rokov zvyšuje. Zatiaľ čo v roku 2010 bolo po celej krajine zaregistrovaných na 34 800 trabantov, k tohtoročnému januáru ich tam podľa posledných dostupných údajov bolo evidovaných na 39 340.
Wartburgovcov je medzi milovníkmi veteránov v Nemecku menej, ale aj ich počty rastú. Teraz ich tam je registrovaných na 8730, zatiaľ čo v roku 2010 to bolo 7700. Tieto jednoduché, sprvu iba dvojtaktné, vozidlá sa začali vyrábať v Eisenachu v roku 1956. Ich menší konkurent trabant je o rok mladší, prvý zišiel z montážnej linky v Zwickau (Cvikov) neďaleko českých hraníc v novembri 1957.
Najviac trabantov aj wartburgovcov (až 2060) je registrovaných práve v Sasku. Veľa milovníkov minivozu Trabant, prezývaného kedysi "bakeliťák", je tiež v Braniborsku a Durynsku.
Oba tieto východonemecké vozidlá boli v minulosti hojne vidieť na cestách aj v bývalom Československu, kde sa kupovali okrem iného preto, že hoci nemali vysoký výkon, boli lacnejšie ako ostatné značky, vrátane českej škodovky. V samotnom východnom Nemecku bol pritom trabant aj ďalšie automobily vtedy nedostatkovým tovarom. Bežní záujemcovia sa zapisovali do poradovníkov s čakacou dobou aj 10 rokov.
Jedným z dôvodov súčasnej popularity trabantov v Nemecku je podľa predsedu Trabantklubu vo Cvikove Thomasa Winkelmanna nostalgia, mnohí si tak chcú pripomínať svoju minulosť s týmito vozidlami. Výhodou je tiež jednoduchá konštrukcia, vrátane motora, ktorí si mnohí nadšenci dokážu sami opraviť. "Náhradné diely sú dostupné a obvyklé opotrebiteľné súčiastky sa stále vyrábajú," povedal Winkelmann.
Obľúbené sú v Nemecku, rovnako najmä východnom, podľa DPA tiež motocykle Simson, ktoré sa v nemeckom Suhle vyrábali až do roku 2002. Teraz ich je v tejto krajine podľa DPA zaregistrovaných vyše 20 500.