Ilustračná fotografia. FOTO: Unsplah
StoryEditor

Prezident by mal byť aktívny, zhodli sa kandidáti na prezidenta Českej republiky. Mal by zastupovať všetkých

08.01.2023, 21:49
Autor:
TASRTASR

Kandidátka Danuše Nerudová sa ako prezidentka chce zasadiť o to, aby sa zlepšil život v krajine. "Chcela by som, aby sme boli moderným štátom a spoločnosťou," uviedla.

Budúci prezident Českej republiky by mal byť aktívny a mal by byť prezidentom všetkých. Zhodli sa na tom kandidáti na prezidenta Českej republiky v nedeľu večer v rámci superdebaty českej televízie ČT24. Český expremiér a predseda hnutia ANO Andrej Babiš, ktorý sa má v pondelok dozvedieť verdikt súdu v kauze Farmy Čapí hnízdo, sa diskusie nezúčastnil.

Kandidátka Danuše Nerudová sa ako prezidentka chce zasadiť o to, aby sa zlepšil život v krajine. "Chcela by som, aby sme boli moderným štátom a spoločnosťou," uviedla. Ak by bola zvolená za prezidentku, rada by kládla dôraz na ľudskoprávnu otázku. Za najdôležitejšie právomoci prezidenta považuje menovanie premiéra Českej republiky a guvernéra národnej banky. Ako prezidentka by rada otvárala témy rozdielnej životnej úrovne v jednotlivých regiónoch.

Stabilná vláda

Petr Pavel verí, že nebude musieť  presviedčať občanov o tom, že aj vojak je občanom. "Ako vojak som žil bežným životom, videl som aj to, ako sa žije občanom iných krajín," uviedol Pavel s tým, že si vie dobre predstaviť, aké problémy občanov trápia. Prezident by sa podľa neho mal predovšetkým starať o to, aby bola vláda stabilná, primárne by jej mal pomáhať a nie "jej ísť po krku". "Prezident Miloš Zeman často dával svoj nesúhlas navonok prostredníctvom médií," poukázal Pavel. Domnieva sa však, že hlava štátu by mala prezentovať svoj názor na stretnutí s premiérom. Vidí nedostatky v tom, či kroky, ktoré vláda prijíma na podporu ľudí postihnutých krízou sú včas, pričom by tlačil na vládu, aby splnila svoje sľuby čo najskôr.

image

Fiala aj Heger ocenili pokojné rozdelenie Československa spred 30 rokov

Kandidát na prezidenta Pavel Fischer kandiduje na tento post preto, že chce byť prezidentom pre všetkých. ČR by mala byť podľa neho krajinou solidarity, aby sloboda nebola v krajine iba prázdnym slovom. Prezident by podľa neho mal chodiť do regiónov a pomáhať s ich rozvojom. Podľa Fischera demokracia znamená, že sa krajina ubráni vplyvu cudzích mocností a závislosti. Ako príklad uviedol Rusko a Čínu.

Ďalší kandidát na prezidenta Jaroslav Bašta tvrdí, že ak bude zvolený, odvolá súčasnú českú vládu. Napriek námietke moderátora o tom, že to nie je možné uviedol, že táto možnosť je podľa neho zakotvená v českej ústave. Zároveň dodal, že bude rešpektovať výsledok prezidentských volieb. Prezident by podľa Baštu mal byť  výrazný a aktivistický. Po zvolený by rád riešil krízu, ktorá podľa neho vyplynula z pôsobenia súčasnej vlády. Snažil by sa o to, aby sa stretával s občanmi a vypočul si ich sťažnosti. Rád by vytváral tlak na premiéra a vládu. Kladie dôraz na ochranu slobody prejavu a aby bol sociálny zmier opäť nastolený.

image

Dubčeka vyniesla na čelo komunistickej strany hlboká kríza v jej vedení a v štáte

Podľa ďalšieho kandidáta Tomáša Zimu by prezident nemal byť zameraný na seba, žiť izolovane od ľudí, ignorovať výsledky volieb a povyšovať sa nad ostatných. Česká republika bude mať medzinárodnopolitický rešpekt podľa neho len vtedy, ak bude súčasťou Európskej únie a NATO. Kladie dôraz na vzdelanie, dostupnú zdravotnú starostlivosť a podporu českého priemyslu.

Jednotná zahraničná politika

Karel Diviš poukázal, že neúčasť Andreja Babiša v debate je pohŕdaním ľudí. Chcel by byť aktívnym prezidentom. Súhlasí so Středulom v tom, že Česko potrebuje dávať dve percentá HDP na zbrojenie. "Potrebujeme peniaze investovať do tzv. e-armády," uviedol s tým, že to je podľa neho riešenie, aby Česká republika bola opäť medzi najlepšími v Európe. Diviš by sa ako prezident venoval prioritne vzdelaniu, podpore regiónov a obranyschopnosti krajiny.  

Podľa Josefa Středulu má byť prezident tiež aktívnym. Mal by mať zhodnú zahraničnú politiku s vládou. "Zahraničná politika by mala byť iba jedna, len Českej republiky," zdôraznil. Bol by rád, ak by si po zvolení na neho pamätali ako na bojovníka za lepší život pre ľudí.

image

Ako žijú deti republiky? Dve z nich spojila hudba

Kandidát na prezidenta Marek Hilšer upozornil na to, že Čína sa chystá posilniť svoju moc. "Musíme myslieť na to, že nesmieme byť závislí na týchto krajinách a na našu budúcu energetickú stratégiu," uviedol s tým, že by uvítal, ak by každý občan v Českej republike mohol vyrábať elektrinu sám pre seba. "Aby sa energetika demonopolizovala," konštatoval. K pôsobeniu Miloša Zemana sa už vyjadrovať nechcel. Prezident Českej republiky by podľa neho mal dobre reprezentovať krajinu navonok. Bol by rád, keby sa z ČR pod jeho vedením stala sebavedomá krajina. Ako prezident by rád hájil predovšetkým verejný záujem, záujem občanov a bol by rád prezidentom, ktorý sa postaví za ľudí.

Väčšina kandidátov sa zhodla na tom, že doteraz najlepším českým prezidentom bol Václav Havel. Jaroslav Bašta podporil súčasného prezidenta Miloša Zemana. Danuše Nerudová ani Josef Středula by štátne vyznamenanie odchádzajúcemu prezidentovi Zemanovi neudelili.

Prvé kolo prezidentských volieb v Českej republike by sa malo konať 13. a 14. januára.

01 - Modified: 2023-01-08 11:53:35 - Feat.: 1 - Title: Fiala aj Heger ocenili pokojné rozdelenie Československa spred 30 rokov 02 - Modified: 2023-01-08 07:21:41 - Feat.: 1 - Title: Výrobca pracovných rukavíc Miro Gloves musel počas covidu hľadať ďalší sortiment, výroba sa zastavila 03 - Modified: 2023-01-07 11:10:00 - Feat.: 0 - Title: Dubčeka vyniesla na čelo komunistickej strany hlboká kríza v jej vedení a v štáte
01 - Modified: 2023-06-03 12:40:38 - Feat.: - Title: Turecký prezident Erdogan zložil prísahu na ďalšie volebné obdobie, prvýkrát v druhom kole 02 - Modified: 2023-06-02 15:25:05 - Feat.: - Title: Minister obrany Sklenár: Dezinformácie sa sústredia na kampaň, proces volieb na Slovensku neovplyvnia 03 - Modified: 2023-06-01 05:02:34 - Feat.: - Title: O nomináciu na prezidentského kandidáta sa podľa tlače bude usilovať aj Mike Pence 04 - Modified: 2023-05-31 21:47:12 - Feat.: - Title: Český prezident Petr Pavel išiel na návštevu Rakúska vlakom, využil linkový spoj 05 - Modified: 2023-05-29 19:29:13 - Feat.: - Title: Zahrávame sa tu s demokraciou a autokraciou, tvrdí Radičová o spochybňovaní volieb v kampani
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. jún 2023 20:46