Medzinárodný trestný súd ICC v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a splnomocnenkyňu Kremľa pre práva detí Mariju Ľvovú-Belovú.
Súd začal ich stíhanie v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu, konkrétne kvôli únosom ukrajinských detí z okupovaných území do Ruska. ICC to dnes oznámil vo zverejnenom vyhlásení.
Ruské ministerstvo zahraničia reagovalo oznámením, že "rozhodnutie nemá žiadny význam" a že "voči ICC nemá žiadne záväzky".
Krádeže detí a vojnové zverstvá
"Zločiny boli údajne na ukrajinskom okupovanom území páchané najneskôr od 24. februára 2022. Existujú opodstatnené dôvody domnievať sa, že prezident Putin za ne osobne nesie zodpovednosť," stojí vo vyhlásení súdu.
Sudcovia dospeli k záverom, že existujú „opodstatnené dôvody domnievať sa, že každý podozrivý nesie zodpovednosť za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva a nezákonného presunu obyvateľstva z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruskej federácie,“ uvádza denník The Guardian. Podľa súdu tým spôsobili ujmu ukrajinským deťom.
Pôvodne sudcovia zvažovali, že zatykače budú tajné. Rozhodli však, že bude lepšie, keď budú tieto skutočnosti známe aj verejnosti. Sudcovia tým chcú zabrániť páchaniu ďalších zločinov.
Kremeľ od začiatku invázie odmieta, že by sa na Ukrajine dopúšťal vojnových zločinov. Medzinárodní aj ukrajinskí vyšetrovatelia aj neziskové organizácie a médiá však už od prvých dní konfliktu zhromažďujú presvedčivé početné dôkazy o zverstvách ruskej armády.
Reakcie Kremľa a Kyjeva
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová na oznámenie z Haagu reagovala vyhlásením, že "Rusko nie je súčasťou Rímskeho štatútu (na základe ktorého ICC vznikol, pozn. ČTK)" a teda voči tomuto súdu nemá žiadne záväzky.
"Rozhodnutie vydať zatykač na prezidenta Putina nemá vôbec žiadny význam," povedala Zacharovová podľa agentúry Reuters.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil zatykač za neslýchaný a neprijateľný. Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev tento zatykač prirovnal k toaletnému papieru. "Nie je potrebné vysvetľovať, kde by mal byť tento papier použitý," uviedol a pridal obrázok emoji znázorňujúci toaletný papier.
Ľvovová-Belovová sa podľa agentúry RIA pozastavila nad tým, ako medzinárodné spoločenstvo ocenilo jej snahu pomôcť deťom odvážaným z Ukrajiny z oblasti bojov, a zdôraznila, že v tejto svojej "práci" plánuje pokračovať.
Postup súdu privítali ukrajinskí predstavitelia. Šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak podľa Reuters vyhlásil, že zatykač na Putina "je len začiatok", a ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin rozhodnutie označil za "historické".
Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak rozhodnutie súdu označil za začiatok konca Ruskej federácie na svetovej scéne v jej súčasnej forme.
ICC súdi jednotlivcov za zločiny proti ľudskosti, genocíde a vojnové zločiny. Uznáva ho vyše 120 krajín, na jeho jurisdikciu okrem Ruska nepristupujú napríklad ani Spojené štáty. Návrhy na začatie konania môže podať dotknutý štát, žalobca všeobecného súdu alebo Bezpečnostná rada OSN.