Spojené štáty podporujú zriadenie osobitného tribunálu, ktorý by súdil Rusko za zločin agresie proti Ukrajine, oznámilo americké ministerstvo zahraničia. Navrhuje, aby takýto orgán bol zakotvený v ukrajinskom súdnom systéme a zároveň mal "medzinárodné prvky".
Washington tak podľa agentúry Reuters prvýkrát informuje o tom, ako plánuje podporovať snahu Kyjeva pohnať Rusov k zodpovednosti za vojnu, ktorú začali pred vyše rokom.
Západní lídri o myšlienke osobitného medzinárodného tribunálu hovoria už niekoľko mesiacov. Na jeseň ju napríklad uznesením podporil Európsky parlament, ku konceptu sa spoločne s ďalšími krajinami Európskej únie hlási aj Slovensko. Unijná agentúra Eurojust minulý mesiac avizovala spustenie centra pre stíhanie zločinu agresie proti Ukrajine (ICPA), ktoré má spolupracovať s Medzinárodným trestným súdom.
"Spojené štáty podporujú zriadenie osobitného tribunálu pre zločin agresie proti Ukrajine," citovala agentúra AFP hovorcu americkej diplomacie.
Washington si pritom orgán predstavuje ako medzinárodný súd vychádzajúci z ukrajinského súdneho systému, čo je model, ktorý podľa USA "maximalizuje našu šancu na dosiahnutie zmysluplnej zodpovednosti". Americká diplomacia uvádza, že k svojmu stanovisku dospela po skúmaní viacerých ďalších možností.
O spôsobe, akým by sa mali stíhať a trestať zločiny spojené s vojnou na Ukrajine, nemá medzinárodné spoločenstvo jasno. Diskutuje sa o tom, či by mal zločiny súdiť ICC alebo novoustanovený špeciálny tribunál. Rusko a Ukrajina rovnako ako Spojené štáty nie sú zmluvnými stranami ICC.
Ruské jednotky sa podľa vyšetrovania OSN na Ukrajine dopustili viacerých vojnových zločinov vrátane vrážd, útokov na civilistov, nezákonného väznenia, znásilňovania či deportácií detí.
Kvôli poslednému bodu tento mesiac ICC vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, no nie je jasné, či šéf Kremľa niekedy pred súdom stane. Moskva obvinenia z vojnových zločinov odmieta a svoje vojenské ťaženie proti Ukrajine aj po 13 mesiacoch označuje za "špeciálnu vojenskú operáciu".