Spojené štáty pošlú Ukrajine kazetovú muníciu, oznámil v piatok poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Informoval o tom denník The New York Times, ktorý poukázal, že Ukrajine sa míňajú zásoby delostreleckej munície.
Ako dodáva agentúra AP, Kyjev sa podľa Sullivana zaviazal, že s kazetovou muníciou bude zaobchádzať opatrne.
VIDEO: Ako funguje kazetová munícia?
Ťažké rozhodnutie
Spojené štáty poskytnú Ukrajine kazetovú muníciu v rámci nového balíka vojenskej pomoci v hodnote 800 miliónov dolárov. Súčasťou balíka budú tiež delostrelecké granáty kalibru 105 milimetrov a 155 milimetrov, desiatky bojových vozidiel pechoty, protitankovej strely Javelin alebo munícia do systému HIMARS.
Bolo to z mojej strany skutočne ťažké rozhodnutie, ktoré som mimochodom konzultoval s partnermi aj našimi priateľmi (v Kapitole). Ukrajincom dochádza munícia,“ okomentoval dnes oznámenie prezident Joe Biden v rozhovore so stanicou CNN.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteri večer napísal, že balík vojenskej pomoci Ukrajina veľmi potrebovala a Bidenovi za neho poďakoval. „Rozšírenie obranných schopností Ukrajiny nám dáva nové možnosti, ako oslobodiť naše teritórium a priblížiť sa mieru,“ napísal Zelenskyj.
Zakazuje vyše 120 krajín
Kazetová munícia v určitej fáze svojho letu exploduje a rozpadne sa na menšie nálože, ktoré sa rozptýlia v širšom okolí. USA sa podľa poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana dlho zdráhali muníciu poskytnúť kvôli rizikám, ktoré môžu nevybuchnuté nálože predstavovať pre civilistov. Podiel nevybuchnutých menších náloží v granátoch z USA bude podľa Sullivana menej ako 2,5 percenta.
Práve kvôli hrozbám pre civilistov budí kazetová muníciu značnú kontroverziu. Viac ako 120 krajín sa v Dohovore o kazetovej munícii zaviazalo, že tieto zbrane nebudú ďalej vyrábať, skladovať, presúvať ani používať. Dohodu však nepodpísali napríklad USA, India alebo Brazília, ale ani Rusko a Ukrajina, ktoré obe podľa medzinárodných pozorovateľov tento typ munície už od vlaňajšieho februára, teda od začiatku ruskej invázie, použili.
Nesúhlas s dodávkou skôr dnes vyjadrila nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa k záležitosti vyjadril vyhýbavo: "Je na jednotlivých členoch, aké zbrane a vojenský materiál pošlú Ukrajine," uviedol. Upozornil, že Rusko na Ukrajine tiež využíva kazetovú muníciu.
Privítal ju naopak poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak podľa ktorého môže mať "mimoriadny psychický a emocionálny dopad na už tak demoralizované ruské okupačné zoskupenia".
Ukrajina muníciu dostane "v časovom rámci, ktorý bude brať do úvahy prebiehajúcu ukrajinskú protiofenzívu" oznámil agentúre Reuters nemenovaný zástupca Pentagonu.