India by sa v stredu mohla stať štvrtou krajinou sveta, ktorá dopraví svoje zariadenie na Mesiac, a zároveň prvým štátom, ktorý pristane neďaleko južného pólu Mesiaca. O pristátie v blízkosti mesačného južného pólu sa chcelo tento týždeň pokúsiť aj Rusko, jeho modul Luna-25 sa ale podľa nedeľňajšieho oznámenia ruských médií vymkol kontrole a narazil do mesačného povrchu.
Agentúra Reuters uviedla, že v Indii sa dnes konali modlitby za úspech misie, niektoré školy plánujú pre žiakov spoločné sledovanie priameho prenosu pristátia, zatiaľ čo záujemcovia o kozmonautiku pripravujú oslavy.
Vozidlo bude poháňané solárnou energiou
Pristávací modul sondy Čandrájan-3 by mal dosadnúť na povrch Mesiaca v stredu o 18:04 indického času (14:34 SELČ) pri kráteri Manzinus v málo preskúmanej oblasti neďaleko mesačného južného pólu. Tmavé krátery v oblasti by podľa vedcov mohli skrývať zmrznutú vodu, čo by podporilo plány na eventuálne budúce osídlenie prirodzenej obežnice Zeme. Indická vesmírna agentúra ISRO dnes uviedla, že všetky systémy zatiaľ fungujú bez problémov.
Sondu Čandrájan-3 (Mesačná loď 3) vyniesla raketa LVM3 z indického kozmodrómu 14. júla. Sonda potom zhruba desať dní obiehala okolo Zeme, kým bola vyslaná smerom k obežnej dráhe okolo Mesiaca.
Minulý týždeň sa pristávací modul Vikrám oddelil od pohonného modulu a v nedeľu ISRO oznámila, že sa jej podarilo dostať pristávací modul na nižšiu obežnú dráhu okolo Mesiaca.
Potom modul čakal na východ slnka na Mesiaci. Šesťkolesové robotické vozidlo, ktoré má po pristátí z modulu vyjsť, je poháňané solárnou energiou a malo by byť aktívne počas lunárneho dňa, ktorý trvá zhruba 14 pozemských dní.
Študenti budú sledovať pristátie
Vozidlo s hmotnosťou 26 kilogramov nazvané Pragján, čo v sanskrte znamená "múdrosť", bude zhromažďovať dáta a fotografie a posielať ich na analýzu späť na Zem. Predmetom výskumu je predovšetkým zloženie povrchu Mesiaca.
V roku 2008 vyslala India družicu Čandrájan-1, ktorá krúžila okolo Mesiaca, ale o rok neskôr bola vyhlásená za stratenú. V júli 2019 vyslala do kozmu sondu Čandrájan-2, ktorá okolo Mesiaca obieha dodnes, pristátie jej modulu pri južnom póle sa však nedarilo.
Terajšia indická lunárna misia vyšla podľa indických médií na 74,6 milióna dolárov, čo je podstatne menej, ako do podobných projektov investovali iné krajiny. Predchádzajúci indický pokus o pristátie na Mesiaci v roku 2019 stál 140 miliónov dolárov, uviedla agentúra AFP.
V severoindickom štáte Uttarpradéš miestna vláda nariadila školám, aby pre študentov usporiadali spoločné sledovanie pristátia modulu na Mesiaci, a podporili tak záujem mladých ľudí o vedu. V Gudžaráte, ktorý je domovským štátom premiéra Naréndry Módího, vedecko-technická rada pozvala vyše 2000 študentov na sledovanie "historického momentu" na obrovskom plátne.
V Bombaji a v posvätnom hinduistickom meste Váránasí sa dnes konali modlitby za úspech misie. V Kalkate zase ministerstvo kultúry štátu Bangla chystá "vedecký večierok" na oslavu misie, píše agentúra Reuters.