Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že si na dnešnej porade vypočul hlásenie ministerstva strategického priemyslu o úspešnom uplatnení ukrajinských zbraní ďalekého dosahu. Ukrajinci podľa neho zasiahli cieľ vzdialený 700 kilometrov.
Spravodajský portál Meduza však poznamenal, že Zelenskyj neuviedol žiadne podrobnosti, nie je teda úplne jasné, aký cieľ mal na mysli.
Portál však súčasne pripomenul, že v noci na stredu 30. augusta bezpilotné lietadlá zaútočili na letisko v Pskove, ktoré leží približne 700 kilometrov od Ukrajiny. Drony podľa ukrajinskej rozviedky zničili štyri vojenské transportné lietadlá Il-76, ďalšie dve lietadlá poškodili. Poškodené lietadlá sú podľa portálu Meduza vidieť na satelitných snímkach.
Agentúra Unian v súvislosti so Zelenského vyjadrením pripomenula, že ukrajinské štátne a súkromné zbrojovky vyrábajú vojenskú techniku, zbrane a muníciu.
Nové moderné rakety
Tajomník bezpečnostnej rady Oleksij Danilov už skôr oznámil, že ukrajinské ozbrojené sily zničili vypúšťacie zariadenie rakiet systému protivzdušnej obrany S-400 na anektovanom Kryme za "pomoci nových moderných ukrajinských rakiet". V médiách vtedy zazneli dohady o ukrajinskej strele Neptún, ktorej sa tiež pripisuje potopenie ruského krížnika Moskva.
Zelenskyj sa na platforme Telegram zmienil o dôkazoch o "úspešnom použití našich zbraní dlhého dosahu: cieľ bol vzdialený 700 kilometrov". Podľa jeho slov ide o zbrane vyrobené na Ukrajine, nie dodané západnými spojencami. Ďalšie podrobnosti neuviedol.
Doletom rádovo stoviek kilometrov sa podľa expertov tiež vyznačujú niekdajšie prieskumné drony Tu-141 Striž sovietskej konštrukcie a protiletecké rakety S-200 sovietskej konštrukcie, ktoré Ukrajinci dokázali upraviť na útoky proti pozemným cieľom.
Už na konci minulého roka Ukrajinci podľa ruských úradov použili prebudované striže na nálety na vzdialenejšie základne ruských strategických bombardérov používaných pri útokoch na Ukrajinu.
Tieto drony vlani v decembri podľa informácií zo sociálnych sietí poškodili dva bombardéry Tu-95 na základni Engels pri Saratove a cisternu a bombardér Tu-22M3 na letisku Ďagilevo pri Riazani. Kyjev sa k útokom oficiálne neprihlásil, ukrajinskí predstavitelia však v komentároch naznačovali, že za nimi stojí Ukrajina.
Okupovali Buču
Na letisku v Pskove je rozmiestnený 334. vojenský transportný letecký pluk, ktorý je súčasťou 76. výsadkovej divízie. Vojaci z pskovskej divízie sa zúčastnili na invázii na Ukrajinu, vrátane okupácie mesta Buča v Kyjevskej oblasti, dodala Meduza.
Buča sa po oslobodení stala symbolom vojnových zverstiev. Telá zavraždených civilistov ležali na uliciach, v meste a okolí sa našli masové hroby so stovkami obetí okupácie.
Napriek dôkazom a svedectvám Rusko popiera, že by sa ruskí vojaci mohli dopustiť vojnových zločinov. Za vyslovenie takého podozrenia hrozí v Rusku odsúdenie na dlhoročné tresty väzenia za "diskreditáciu" a "šírenie úmyselných klamstiev" o ruských ozbrojených silách.