Vojenská junta, ktorá sa pred viac ako mesiacom chopila moci v Nigeri, odobrala diplomatickú imunitu francúzskemu veľvyslancovi a nariadila policajným zložkám, aby ho vyhostili z tejto západoafrickej krajiny. Informovali o tom dnes tlačové agentúry s odkazom na utorkové komuniké nigerského ministerstva zahraničia.
Vodcovia junty dali už minulý týždeň veľvyslancovi Sylvainu Ittému 48 hodín na opustenie krajiny s odôvodnením, že kroky Francúzska "odporujú záujmom Nigeru". Francúzska vláda reagovala vyhlásením, že strojcu puča neuznáva ako legitímneho vládcu krajiny.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok potvrdil, že veľvyslanec zostane na svojom mieste, zopakoval podporu zvrhnutému nigerskému prezidentovi Mohamedovi Bazoumovi a zdôraznil, že Francúzsko nie je nepriateľom Nigeru. Termín stanovený vojakmi vypršal práve v pondelok 28. augusta.
V liste z 29. augusta adresovanom Parížu, ktorý dnes agentúry získali na nahliadnutie, nigerské ministerstvo zahraničia píše, že Itté "už nepožíva privilégiá a imunity spojené s jeho postavením člena diplomatického zboru ambasády". V dokumente sa tiež uvádza, že boli anulované diplomatické listiny a víza veľvyslanca aj jeho rodiny a že rozhodnutie o jeho vyhostení je "nezvratné".
Francúzske ministerstvo zahraničia v Paríži vo štvrtok zopakovalo, že osoby zapojené do nedávneho puču v Nigeri nemajú "žiadnu právomoc" vyzývať francúzskeho veľvyslanca v Niamey na odchod. "Sústavne vyhodnocujeme bezpečnosť a podmienky prevádzky našej ambasády," dodalo ministerstvo.
Vojaci v Nigeri sa držia osvedčenej stratégie, ktorú uplatňujú aj vojenské junty v susedných štátoch Mali a Burkina Fasu, keď sa dištancujú od bývalej koloniálnej mocnosti v regióne a využívajú protifrancúzske nálady medzi obyvateľmi, poznamenala agentúra Reuters.
Francúzsko v Nigeri stráca ďalšieho významného spojenca v ťažení proti džihádistickým ozbrojeným skupinám v páse Sahelu. Doteraz má v krajine rozmiestnených zhruba 1500 svojich vojakov na podporu nigerskej armády.