Pápež František v pondelok skritizoval kapitalistov a odsúdil ich, že kvôli ziskom prekračujú znesiteľné hranice. Nadmerná honba za ziskom podľa neho stojí za pracovnými úrazmi.
Pápežovi sa zároveň nepáči, keď sa podniky snažia očistiť svoje svedomie a imidž náhodnou charitatívnou činnosťou.
Tragédie na pracoviskách
Jeho slová prišli dva týždne po tom, čo v severotalianskom meste Brandizzo vlak v rýchlosti 160 km/h zrazil skupinu robotníkov, ktorí na trati vykonávali údržbu. Dvaja sa síce v poslednej sekunde stačili zachrániť úskokom bokom, päť z nich ale dôsledkom tejto zrážky podľahlo.
Tamojšie úrady po zrážke informovali o tom, že najskôr došlo k chybe v komunikácii, pretože po príslušnej koľaji nemali počas osudnej noci žiadne vlaky prechádzať, napísala agenta Reuters.
„Tragédie na pracoviskách začínajú, keď sa pozornosť nezameriava na človeka, ale na produktivitu. Človek sa totiž následne mení na výrobný stroj,“ uviedol pápež František vo svojom prejave pre členov Talianskej asociácie pre zranených pracovníkov vo Vatikáne.
František zároveň uviedol, že pracovisko by malo byť pri zamestnancovi bezpečné a malo by sa o ne dobre postarať. Odsúdil správanie niektorých podnikov, ktoré s pracovníkmi často zaobchádza skôr ako s náhradnými dielmi.
Bezpečnosť je prvoradá
„Zodpovednosť k pracovníkom by mala byť prioritou. So životom nemožno v žiadnom prípade obchodovať, zvlášť ak je človek chudobný a zraniteľný. Sme ľudské bytosti. Nie sme stroje. Sme jedineční ľudí, nie náhradné diely. Na pracovné úrazy si nemôžeme zvyknúť. Nemôžeme sa zmieriť s plytvaním ľudskými životmi. Úmrtia a úrazy sú tragickým spoločenským ochudobnením. Dotýka sa totiž všetkých. Podnikov aj rodín,“ uviedol František s tým, že zaistenie bezpečnosti práce je podľa pápeža prvou a základnou povinnosťou každého zamestnávateľa.
Pápež František dlhodobo žiada, aby všetci mali dôstojnú prácu, vzdelanie aj zdravotnú starostlivosť. Už v roku 2013 uviedol, že nespútaný kapitalizmus je akousi novou tyraniou a opakovane vyzýva majetných ľudí, aby sa podelili o bohatstvo.
Teraz zároveň uviedol, že ľudské bytosti sú prednejšie ako ekonomické záujmy a podčiarkol, že každý človek je obrovským darom.