Štáty Európskej únie a europoslanci sa dnes po mnohých rokoch neúspešných snáh zhodli na nových migračných a azylových pravidlách európskeho bloku. Oznámili to zástupcovia inštitúcií Únie.
Séria noriem počíta okrem iného s efektívnejšími kontrolami migrantov aj rýchlejším vracaním neúspešných žiadateľov o azyl do krajín pôvodu. Zavádzajú aj povinnú solidaritu všetkých štátov, ktoré preťaženým krajinám pomôžu buď prijatím časti migrantov, finančne alebo materiálne.
"Skvelá správa. Dokázali sme to. Rokovali sme v trialógu dva dni a dve noci a je to tam," uviedla vo videu na sociálnej sieti X eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johanssonová.
"Zhodli sme sa na komplexnom pakte o migrácii a azyle s lepšou ochranou našich vonkajších hraníc, väčšou solidaritou a väčšou ochranou zraniteľných a žiadateľov o azyl. Som dnes taká pyšná, dokázali sme to," dodala.
Historický moment
Aby norma začala platiť, musia ju ešte schváliť ministri členských krajín a plénum Európskeho parlamentu, čo je však už považované za formalitu. Teraz sa očakáva, že belgické predsedníctvo Rady EÚ začne pracovať na dokončení legislatívnych textov s cieľom definitívneho schválenia na budúci rok vo februári.
Podľa predsedníčky Európskeho parlamentu Roberty Metsolaovej vstúpi dnešný deň do histórie. "Je to deň, keď EÚ dosiahla prelomovú dohodu o novom súbore pravidiel pre riešenie migrácie a azylu," uviedla na sieti X.
"Som veľmi hrdá na to, že s paktom o migrácii a azyle prinášame potrebné riešenia," dodala.
Čo obsahuje migračný balík
Migračný balík pozostáva z niekoľkých legislatívnych návrhov. Je medzi nimi napríklad nariadenie o skríningu, ktoré zavádza povinné podrobné kontroly osôb na vonkajších hraniciach.
Ďalej balík obsahuje revíziu prijímacej smernice, ktorá upravuje podmienky prijímania žiadateľov o azyl, či revíziu kvalifikačného nariadenia, ktoré upravuje podmienky, ktoré musí osoba spĺňať pre nárok na medzinárodnú ochranu.
Hojne diskutovanou a kľúčovou časťou balíka bolo nariadenie o azylovom a migračnom manažmente (takzvané AMMR), ktoré zavádza pravidlá pre solidaritu medzi členskými štátmi.
Na poslednej časti migračného balíka, takzvanom krízovom nariadení, sa zástupcovia členských štátov EÚ zhodli tento rok na začiatku októbra. Následne sa začalo rokovať práve v takzvaných trialónoch, teda medzi zástupcami španielskeho predsedníctva, Európskeho parlamentu a Európskej komisie.
Dohodu o dvoch problematických bodoch migračnej reformy, medzi ktorými bola práve aj spomínaná otázka solidarity, dosiahli ministri vnútra už na svojom júnovom rokovaní. Vtedy bola tiež dojednaná výnimka z povinnosti finančne pomáhať preťaženým juhoeurópskym štátom pre tie krajiny, ktoré sú zásadným spôsobom postihnuté iným typom migrácie.
Ako vyzerá konečná verzia práve "mechanizmu solidarity" je zatiaľ nejasné, text všetkých dojednaných legislatívnych návrhov zatiaľ nebol zverejnený a teraz ho majú v rukách unijní právnici.