Poľnohospodári v Belgicku ďalej protestujú proti politike Európskej únie v oblasti životného prostredia a dovozu lacných potravín. Hlavné dopravné tepny v Bruseli vo štvrtok dopoludnia zablokovalo asi tisíc traktoristov, odhadla polícia. Na budovu Európskeho parlamentu niektorí hádzali vajíčka, iní zakladali požiare či odpaľovali ohňostroje, píše agentúra Reuters.
Poľnohospodári sa snažia upútať pozornosť vedúcich predstaviteľov, ktorí do Bruselu dorazili na samit Európskej rady. Pri námestí Schuman, kde sa konanie koná, od rána panoval pokoj.
Bezpečnosť v mieste strážia ťažkoodenci, ktorí za postavenými zábranami dohliadajú na zaparkované traktory v mieste niekoľko blokov od budovy Európskeho parlamentu.
Belgický premiér Alexander De Croo novinárom povedal, že by chcel, aby sa téma farmárov a ich problémov dostala aj na rokovania únijných vodcov, hoci ho na programe nemajú.
Podľa policajného hovorcu, ktorého citovala agentúra AFP, sa v bruselských uliciach, najmä okolo námestia Luxemburg, nachádza viac ako tisíc traktorov či iných poľnohospodárskych strojov.
Väčšina farmárov sú mladí Belgičania z juhu krajiny, z oblastí Seneffe či Tournai, medzi poľnohospodármi sú ale aj ich kolegovia zo zahraničia, napríklad z Talianska, napísal denník The Brussels Times. Farmári dúfajú, že predstavitelia únijných krajín vypočujú ich volanie po znížení regulácie a prísnejšej kontrole dovozu, ktoré podľa poľnohospodárov zhoršujú ich živobytie.
„Keď vidíte, s koľkými ľuďmi tu dnes sme, a keď vidíte, že je to po celej Európe, tak musíte mať nádej. Musíme mať nádej, že títo ľudia vidia, že poľnohospodárstvo je nevyhnutné. Viete, je to jedlo,“ povedal na mieste agentúre Reuters Kevin Bertens, farmár z oblasti kúsok od Bruselu. Protesty sa celý týždeň konajú aj vo Francúzsku, Rumunsku, Poľsku či Nemecku.
Vo Francúzsku, kde poľnohospodári protestujú už niekoľko týždňov, vláda upustila od plánov na postupné znižovanie dotácií na poľnohospodársku naftu a sľúbila ďalšiu podporu. Farmári však tvrdia, že to nestačí.
Protesty naprieč Európou prichádzajú pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu, v ktorých krajná pravica, pre ktorú poľnohospodári predstavujú rastúcu voličskú skupinu, zrejme dosiahne zisky, píše Reuters.