Rusko pracuje na vývoji zbrane proti satelitom, uviedol dnes hovorca Bieleho domu po tom, ako v stredu vyvolala vo Washingtone rozruch správa o neznámej novej hrozbe pre americkú národnú bezpečnosť.
Americká vláda teraz zdôrazňuje, že zistenia tajných služieb nesvedčia o bezprostrednom ohrození. Prezident Joe Biden podľa Bieleho domu chce o veci rokovať s Moskvou.
"Môžem potvrdiť, že sa to týka protisatelitnej schopnosti, ktorú Rusko vyvíja," povedal Bidenov hovorca John Kirby. "Je to stále schopnosť, na ktorej pracujú. Stále analyzujeme informácie, ktoré sú k dispozícii," citovala ho agentúra Reuters. Podľa Kirbyho USA uvedené snahy Rusov sledujú "už mnoho mesiacov, ak nie rokov".
Bidenova vláda bola donútená o veci verejne prehovoriť po tom, ako predseda spravodajského výboru Snemovne reprezentantov Mike Turner v stredu vydal nezvyčajné vyhlásenie, v ktorom bez podrobností uviedol, že Kongres dostal hlásenie o "vážnej hrozbe pre národnú bezpečnosť" USA.
Médiá následne odhalili, že varovanie sa týkalo nových ruských jadrových schopností spojených s operáciami vo vesmíre.
Kirby dnes zistenia označil za znepokojujúce, dodal však, že zbraň, na ktorej Rusi podľa USA pracujú, by nemohla byť použitá na "útok na ľudské bytosti". Americký minister zahraničia Antony Blinken zase uviedol, že nejde o "aktívnu schopnosť" Ruska.
Lídrov Kongresu dnes o veci informuje Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan a podľa denníka The New York Times už Američania informácie zdieľali s európskymi spojencami. Biely dom dodal, že Washington sa snaží o veci rokovať tiež s Moskvou, avšak zatiaľ "nezabezpečil skutočné rozhovory" na túto tému.
Ruská vláda správy z USA nepotvrdila ani nevyvrátila. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov napríklad hovoril o "ľsti" Bieleho domu a kauzu spájal s rokovaniami v Kongrese o ďalšej pomoci Ukrajine.
Turner v stredu vyzval Bidenovu vládu, aby svoje zistenia v tejto veci odtajnila. Prečo sa kongresman rozhodol pre verejnú intervenciu práve tento týždeň, nie je jasné. Americké médiá v stredu uvádzali, že Kongres mal v tej či onej podobe varovanie tajných služieb k dispozícii už dlhší čas.
Špekuluje sa, že Turner chcel svojím krokom zvýšiť podporu pre predĺženie kontroverzného opatrenia umožňujúceho americkým rozviedkam sledovanie komunikácie cudzincov v zahraničí. Snemovňa reprezentantov mala dnes o veci hlasovať, predseda Mike Johnson ale napokon návrh stiahol.
Turnera potom jeho republikánsky kolega Andy Ogles v sťažnosti adresovanej Johnsonovi obvinil, že jeho cieľom bolo práve ovplyvniť dané hlasovanie, ako aj zabezpečiť ďalšiu podporu Ukrajine.