Izraelský opozičný líder Jair Lapid sa dnes stretol s dvoma šéfmi ďalších opozičných strán, s ktorými chce ukončiť vládu premiéra Benjamina Netanjahua. Informoval o tom server The Times of Israel (ToI).
Všetci traja tiež vyzvali ďalšieho opozičného lídra Bennyho Ganca, ktorý je od vlaňajšieho októbra členom vojnového kabinetu, aby sa k nim pripojil.
Kritika Netanjahua
Ani Ganc nie je spokojný s krokmi súčasnej vlády a predminulý týždeň dal Netanjahuovi ultimátum do 8. júna, v ktorom požaduje od vlády schválenie strategického plánu na ukončenie vojny v Gaze.
Lapid sa dnes podľa serveru ToI stretol s dvoma bývalými dlhoročnými členmi izraelskej vlády - so šéfom pravicovej strany Israel Bejtejnu (Izrael je náš domov) Avigdorom Liebermanom a lídrom pravicovej strany Nová nádej Gideonom Saarom. Ten bol ministrom Netanjahuovej vlády do marca tohto roku. Všetci traja sa podľa ToI dohodli, že chcú koniec tejto vlády "v záujme budúcnosti Štátu Izrael".
Líder opozície Lapid dlhodobo kritizuje Netanjahua a tento rok v apríli jeho vládu označil za existenčnú hrozbu pre Izrael. Povedal to krátko po iránskom útoku na Izrael, ktorý sa obišiel bez obetí, ale je označovaný za bezprecedentný.
Irán vyslal proti Izraelu na 300 dronov a rakiet v odvete za útok na iránsky konzulát v Damasku, pri ktorom 1. apríla zomrelo 16 ľudí, vrátane niekoľkých dôstojníkov a ďalších členov iránskych revolučných gárd, a ktorý je pripisovaný Izraelu.
Kritika Netanjahuovej vlády silnie už niekoľko mesiacov v súvislosti s vojnou v Gaze, ktorú začalo tamojšie palestínske radikálne islamistické hnutie Hamas teroristickým útokom na Izrael 7. októbra.
Mnohí vinia Netanjahua a tajné služby, že nedokázali zaistiť bezpečnosť Izraelčanov a dopustili tento bezprecedentný teroristický útok, pri ktorom zomrelo asi 1 200 ľudí a ďalších 250 osôb uniesol Hamas do Gazy.
Šesťbodový plán
Cez 130 z nich stále zadržiava a Netanjahu čelí kritike, že nerobí dosť pre ich prepustenie a uprednostňuje cieľ úplne zničiť Hamas, to však mnohí považujú za nereálne.
Opozičný líder Ganc, ktorý sa vlani v októbri na rozdiel od Lapida pripojil k vládnej koalícii a stal sa členom vojnového kabinetu vedľa Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta, pohrozil 18. mája odchodom z tejto koalície, pokiaľ Netanjahu do 8. júna neschváli ukončenie vojny v Gaze.
Plán má podľa Ganca zahŕňať šesť bodov: prepustenie rukojemníkov z Gazy, zvrhnutie vlády Hamasu a demilitarizáciu Gazy, vytvorenie spoločnej dočasnej civilnej správy v Pásme Gazy, v ktorej by boli zástupcovia Spojených štátov, európskych a arabských krajín a Palestínskej autonómie.
Ďalej Ganc trvá na tom, aby vláda do 1. septembra zaistila návrat obyvateľov severu Izraela do svojich domovov, ktoré museli opustiť kvôli bojom izraelskej armády s hnutím Hizballáh na hranici s Libanonom.
Ďalším bodom je snaha o normalizáciu vzťahov so Saudskou Arábiou, ktorá to ale podmieňuje uznaním palestínskeho štátu, čo Netanjahu odmieta. Ganc tiež požaduje povinnosť vojenskej služby pre všetkých Izraelčanov.