Vojna v Pásme Gazy potrvá pravdepodobne ešte ďalších sedem mesiacov. Dnes to podľa agentúr AP a AFP vyhlásil izraelský poradca pre národnú bezpečnosť Cachi Hanegbi.
Izrael začal svoju ofenzívu proti palestínskemu hnutiu Hamas po jeho teroristickom útoku zo 7. októbra minulého roka. Hanegbi tiež uviedol, že izraelská armáda kontroluje 75 percent nárazníkovej zóny medzi Pásmom Gazy a Egyptom. Armáda neskôr oznámila, že už kontroluje celé toto územie.
Zničenie Hamasu
"Predpokladáme ďalších sedem mesiacov bojov," uviedol Hanegbi. To je podľa neho nevyhnutný čas na dosiahnutie vytýčených cieľov. "Víťazstvo pre nás znamená zničenie vojenských kapacít Hamasu, návrat všetkých rukojemníkov a zaručenie istoty, že po konci vojny nebude z Pásma Gazy prichádzať (pre Izrael) žiadna hrozba," uviedol činiteľ.
Na začiatku mája izraelská armáda začala pozemné operácie na juhu Pásma Gazy a pri meste Rafáh. Hanegbi povedal, že vďaka tomu má teraz Izrael pod kontrolou 75 percent nárazníkovej zóny, ktorá je často označovaná ako Filadelfský koridor, pri hranici medzi Pásmom Gazy a Egyptom.
Armáda neskôr uviedla, že má "operačnú kontrolu" nad celou touto zónou, ktorá meria zhruba 14 kilometrov. Na väčšine jej dĺžky má Izrael svojich vojakov, jednu menšiu časť však kontroluje zo vzduchu či za použitia iných zariadení, píše server The Times of Israel.
"Filadelfský koridor bol používaný Hamásom ako prívod kyslíka, cez ktorý mohol pašovať zbrane do Pásma Gazy," povedal hovorca izraelskej armády Daniel Hagari.
Útoky na Izrael
Dodal, že izraelská armáda našla v koridore množstvo odpaľovacích zariadení, ktoré Hamas používal na svoje vzdušné útoky na Izrael. Podľa Hagariho Hamas využíval to, že zariadenie sa nachádzalo len niekoľko desiatok metrov od hranice s Egyptom.
Nemenovaný vysokopostavený egyptský činiteľ vo vyjadrení pre televíziu Al-Káhira izraelské tvrdenia o pašovaní zbraní z Egypta do Pásma Gazy cez tunely odmietol. "Izrael používa tieto tvrdenia pre pokračovanie svojej vojenskej operácie v Rafáhu a pre predĺženie vojny (v Pásme Gazy)," povedal činiteľ.
Kontrola nad týmto územím je pre Izrael podľa Hanegbiho kľúčová, pretože oblasť slúži na pašovanie tovaru a vojenského vybavenia do Pásma Gazy.
Pašovanie zbraní
"Spoločne s Egypťanmi musíme predísť pašovaniu zbraní (do Pásma Gazy)," uviedol blízky spolupracovník premiéra Benjamina Netanjahua. Izraelská armáda podľa serveru The Times of Israel tvrdí, že Hamas už nemôže pašovať zbrane z Egypta, keď je oblasť pod kontrolou izraelských vojakov. Na pašovanie slúžila palestínskemu hnutiu sieť tunelov.
O povojnovej budúcnosti Pásma Gazy sa podľa Hanegbiho stále rokuje. Pre izraelskú vládu je kľúčové, aby zabezpečila bezpečnosť pre Izrael a aby "Palestínčania boli zodpovední za svoje životy". "Nechceme v Pásme Gazy vládnuť," zdôraznil.
Od začiatku bojov podľa izraelskej tlače uplynulo 236 dní. Odvtedy podľa úradov v Pásme Gazy, ktoré kontroluje hnutie Hamas, zahynulo v bojoch na 36-tisíc ľudí.
Údaj však nerozlišuje medzi bojovníkmi a civilistami. Konflikt vyvolal krvavý teroristický útok Hamasu zo 7. októbra, keď podľa izraelských úradov zahynulo na 1200 ľudí.