Po tom, ako Izrael rozšíril svoje vojenské operácie, sú ohrozené dodávky potravín do južnej časti Pásma Gazy. Ľudia vysídlení v dôsledku ofenzívy čelia zdravotnej kríze, uviedol dnes podľa agentúry Reuters námestník riaditeľa organizácie OSN Svetový potravinový program Carl Skau.
Kým v posledných mesiacoch bol hlad a riziko hladomoru najpálčivejšie na severe Gazy, situácia sa podľa Skaua teraz zhoršuje na juhu.
Prerušený tok pomoci
Hlavný tok pomoci predtým viedol z Egypta práve na susediaci juh Pásma Gazy. Ten bol ale z veľkej časti prerušený, keď Izrael od začiatku mája rozšíril svoje operácie v hraničnom meste Rafáh, kde sa ukrývala veľká časť obyvateľov oblasti.
"Pred operáciou v Rafáhu sme si urobili zásoby, takže sme ľuďom dali potraviny, ale tie začínajú dochádzať a my nemáme taký prístup, aký potrebujeme, a aký sme mali skôr," povedal Skau po dvojdňovej návšteve Pásma Gazy.
Keď Izrael postúpil v Rafahu, mnoho z tých, ktorí sa tam uchýlili, bolo znovu vysídlených na sever a smerom k evakuačnej zóne v oblasti Mavásí na pobreží.
"Asi milión ľudí, ktorí boli vytlačení z Rafáhu, je teraz naozaj namačkaný na malom priestore pozdĺž pláže," povedal Skau. "Je tam horúco, hygienická situácia je jednoducho hrozná. Prechádzali sme riekami splaškov. A je to kríza verejného zdravia v plnom prúde, "dodal.
Distribúciu pomoci sťažujú vojenské operácie, meškajúce izraelské povolenia a rastúce bezprávie vo vnútri Pásma Gazy, poznamenal Reuters.
Izrael obviňuje OSN
Skau uviedol, že hoci sa na sever Gazy teraz dostáva viac potravín, je potrebná základná zdravotná starostlivosť, voda a hygienické zariadenia, aby sa tam "krivka hladomoru úplne otočila". Izrael podľa neho musí do Pásma Gazy vpustiť viac zdravotníckeho tovaru.
Izrael tvrdí, že humanitárnu pomoc pre civilistov v Gaze nijako neobmedzuje, a obviňuje OSN z pomalých alebo neefektívnych dodávok.
Vojna v Pásme Gazy vypukla po teroristickom útoku Hamasu a ďalších radikálnych hnutiach zo 7. októbra, pri ktorom zahynulo takmer 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a ďalších asi 250 bolo vzatých ako rukojemníkov.
Izrael v odvete začal masívnu ofenzívu, počas ktorej prišlo o život vyše 37 200 Palestínčanov, uvádzajú úrady v Gaze kontrolované Hamásom.
Izraelské vojenské akcie tiež vyhnali z domovov väčšinu zo zhruba 2,3 milióna obyvateľov Gazy a podľa humanitárnych organizácií spôsobili rozsiahly hlad a skazu.
Skau povedal, že ho miera deštrukcie prekvapila, a uviedol, že obyvatelia Gazy boli konfliktom vyčerpaní. "Keď som tam bol v decembri, boli naštvaní, frustrovaní. Bolo tam napätie, "povedal. "Teraz som skôr cítil, že sú ľudia unavení, že už toho majú dosť. Chcú, aby to už skončilo," dodal.