Alternatíva pre Nemecko (AfD) prišla o jedného zo svojich poslancov v nemeckom Spolkovom sneme. Sieghard Knodel zo strany vystúpil po tom, ako ju Spolkový úrad pre ochranu ústavy (BfV) minulý týždeň označil za preukázateľne pravicovo extrémistickú, informoval dnes spravodajský web magazínu Der Spiegel. Strana sa proti hodnoteniu BfV bráni žalobou.
Knodel opustil AfD aj jej parlamentnú frakciu. Zdôvodnil to tým, že po označení strany za preukázateľne pravicovo extrémistickú musí "chrániť svoje súkromné i obchodné okolie".
Zároveň uviedol, že zostane nezaradeným poslancom. Členom Spolkového snemu sa 64-ročný Knodel stal prvýkrát po tohtoročných februárových voľbách.
BfV minulý piatok uviedol, že po rozsiahlej analýze dospel k záveru, že AfD je strana s preukázateľne pravicovo extrémistickými snahami. Podľa úradu robí kroky namierené proti slobodnému a demokratickému usporiadaniu krajiny.
Doteraz boli za preukázateľne pravicovo extrémistické považované len tri krajinské organizácie AfD - v Sasku, Durínsku a Sasku-Anhaltsku. Spolupredsedovia strany Tino Chrupalla a Alice Weidelová uviedli, že považujú rozhodnutie BfV za politicky motivované a za vážnu ranu pre demokraciu. Strana preto podala na BfV v pondelok žalobu.
AfD vo februárových predčasných parlamentných voľbách získala 20,8 percenta hlasov, a stala sa tak druhou najsilnejšou stranou v parlamente. Po dnešnom vzniku vlády konzervatívnej únie CDU/CSU a sociálnej demokracie (SPD) bude najsilnejšou opozičnou stranou.
Po Knodelovom odchode bude mať 151 namiesto pôvodných 152 poslancov. Podľa posledných prieskumov podpora AfD po voľbách ešte vzrástla, a to na 24 až 26 percent. Prípadné nové voľby by tak mohla aj vyhrať.
