Najvyšší súd Spojených štátov uľahčil podávanie žalôb kvôli takzvanej obrátenej diskriminácii jedincov z väčšinových skupín, ako sú belosi alebo heterosexuáli. Obnovil žalobu podanú Marlean Amesovou z Ohia proti jej zamestnávateľovi.
Žena tvrdí, že nebola v práci povýšená a namiesto toho bola preradená na nižšiu pozíciu kvôli tomu, že je heterosexuálka, informujú tlačové agentúry.
Všetkých deväť sudcov najvyššieho súdu sa vo štvrtok vyslovilo za zrušenie rozhodnutia súdu nižšej inštancie, ktorý zamietol žalobu na ochranu občianskych práv podanú Amesovou proti jej zamestnávateľovi, ministerstvu služieb pre mládež v štáte Ohio. Žena na tomto úrade pracovala viac ako 20 rokov.
Amesová uviedla, že jej homosexuálny nadriadený ju odmietol povýšiť a že tak urobil v prospech inej, homosexuálnej ženy. Následne bola Amesová preradená na nižšiu pozíciu so znížením platu, tvrdí žalobkyňa.
Rozhodnutie Najvyššieho súdu môže ovplyvniť žaloby v 20 štátoch a federálnom okrsku District of Columbia, kde doteraz súdy mali viac požiadaviek na príslušníkov väčšinových skupín, ktorí chceli podať federálnu žalobu proti diskriminácii. Žalobcovia z väčšinových skupín napríklad museli predložiť viac dôkazov ako žalobcovia z menšín.
Najvyšší súd prostredníctvom stanoviska liberálnej sudkyne Ketanji Brownovej Jacksonovej uviedol, že súd nižšie inštancie pochybil, keď požadoval, aby Amesová preukázala okolnosti, ktoré svedčia o tom, že jej zamestnávateľ bol nepriateľský voči heterosexuálom. Takýto krok by totiž nebol vyžadovaný od homosexuálneho zamestnanca, ktorý by žaloval kvôli diskriminácii.
V USA v poslednom čase pribúda žalôb proti obrátenej diskriminácii v súvislosti s odporom republikánov proti iniciatívam vo verejnom aj súkromnom sektore na podporu rozmanitosti, rovnosti a inklúzie na pracovisku.
Prezident Donald Trump od svojho nástupu do úradu podpísal množstvo výnosov s cieľom odstrániť iniciatívy na podporu rozmanitosti, rovnosti a začleňovania z verejného života s odôvodnením, že predstavujú nezákonnú diskrimináciu belochov.