Reuters
StoryEditor

Google a Apple sa stali komplicmi Putina. Pred voľbami ustúpili Kremľu, tvrdí Navaľnyj

23.09.2021, 20:52
Autor:
TASRTASR
Spoločnosti Google a Apple pred voľbami do ruskej Dumy odstránili zo svojej ponuky Navaľného aplikáciu, ktorá mala voličom pomáhať pri výbere kandidátov.

Väznený opozičný politik Alexej Navaľnyj vo štvrtok obvinil spoločnosti Google a Apple, že sa správali ako komplici Kremľa, keď pred nedávnymi ruskými parlamentnými voľbami odstránili zo svojej ponuky aplikáciu Chytré hlasovanie.

Tá mala ruským voličom pomôcť pri výbere kandidátov schopných vytesniť tých prokremeľských.
V príspevku zverejnenom na sociálnych sieťach Facebook a Twitter Navaľnyj píše, že ak ho v posledných voľbách niečo prekvapilo, "vôbec to nebol Putin falšujúci výsledky, ale to, ako sa všemocný Big Tech zmenil na jeho pomocníkov".

Navaľnyj pripomenul, že spoločnosti Apple a Google, "spĺňajúc požiadavky Kremľa, vymazali našu aplikáciu". Dodal tiež, že podobne sa zachoval aj kanál YouTube či cloudová služba Telegram.

Podľa Navaľného tieto - podľa Putina extrémistické - aplikácie "neobsahovali nič iné ako informácie o opozičných kandidátoch vo vašom okrese". Zdôraznil, že "podľa zákona a zdravého rozumu má každý z nás právo", aby vyzval voliť alebo nevoliť nejakého kandidáta.

Podvolili sa Kremľu

Navaľnyj súčasne citoval z médií, ktoré píšu, že "Kremeľ prinútila Big Tech (veľké internetové spoločnosti) robiť ústupky tým, že im takmer dal zoznam zamestnancov, ktorých môže dať zatknúť".

"Ak je to tak, potom mlčať o tom je ten najhorší zločin. Toto je povzbudzovanie teroristu, ktorý berie rukojemníkov," upozornil Navaľnyj.

Deklaroval, že vie, že väčšina zamestnancov Google či Apple sú čestní a dobrí ľudia. Vyzval ich pre to, aby sa "nezmierili so zbabelosťou svojich šéfov".

Dodal, že ho veľmi sklamal Pavej Durov, ktorý svojho času založil spoločnosť Telegram. "Nečakal som, že ho uvidím na zozname Putinových blokátorov," vysvetlil Navaľnyj.

Pripomenul, že "nie tak dávno" ako on osobne vystúpil na zhromaždení proti zámerom Kremľa dať v Rusku zablokovať prístup k sociálnej sieti Telegram.

Spresnil, že na takomto zhromaždení by vystúpil znova. "To, že niekto zradí svoje zásady, neznamená, že by sme my mali zradiť tie naše," dodal Navaľnyj.

Vyhoveli ruským cenzorom

Počas uplynulého víkendu, ktorý sa v Rusku niesol v znamení volieb, Durov krátko pred odstávkou bota Chytré hlasovacie informoval, že administrátor Telegramu bude blokovať "boty spojené s predvolebnou agitáciou", pričom sa odvolal na obvyklé moratórium - zákaz volebnej agitácie počas volieb.

Podľa Durova považuje Telegram takýto postup za legitímny, preto vyzval používateľov "svojej" sociálnej siete, aby ho rešpektovali.

Durov vo svojom príspevku okrem toho kritizoval spoločnosti Apple a Google, ktoré odstránili aplikáciu Navaľnyj zo svojich obchodov v Rusku.

Aplikácia Navaľnyj s funkciou Chytré hlasovanie bola z Google Play a App Store odstránená minulý piatok a bola dostupná len v obchodoch v iných krajinách.

Obe spoločnosti tým vyhoveli ruskému cenzúrnemu úradu - Federálnej službe pre dozor v oblasti telekomunikácií, ktorý to od nich žiadal od polovice augusta, pričom sa im vyhrážal pokutami.

Denník New York Times a agentúra Bloomberg napísali, že Google sa rozhodol aplikáciu odstrániť pod hrozbou trestného stíhania svojich zamestnancov.

Samotná webová stránka Chytré hlasovanie je v Rusku zablokovaná už niekoľko týždňov. Roskomnadzor tiež požadoval od spoločností Apple, Google, Cloudflare a Cisco, aby nedovolili obísť zablokovanie prístupu k nej.

01 - Modified: 2021-09-19 21:27:00 - Feat.: 0 - Title: Dôležitý zisk pre Putina: Jednotné Rusko by malo v Dume obsadiť viac ako 240 kresiel 02 - Modified: 2016-09-18 11:46:54 - Feat.: 0 - Title: Voľby v Rusku sprevádzajú problémy. Do volebnej miestosti mal prísť muž s bombou 03 - Modified: 2021-06-21 13:00:28 - Feat.: 0 - Title: Putin vyzval, aby parlamentné voľby v Rusku boli čestné 04 - Modified: 2021-09-17 06:07:32 - Feat.: 0 - Title: Voľby v Rusku: Hlasovanie veľké prekvapenia neprinesie, očakávajú analytici 05 - Modified: 2021-09-20 06:52:40 - Feat.: 0 - Title: Voľby v Rusku: Vládna strana si udrží väčšinu, stratila však desatinu voličov
01 - Modified: 2024-07-20 15:20:29 - Feat.: - Title: Lukašenko oslavuje 30 rokov pri moci. Blahoželal mu aj Putin 02 - Modified: 2024-07-19 11:53:08 - Feat.: - Title: Ruský súd udelil pokutu pre Google. Nezmazal "nepravdivé" informácie 03 - Modified: 2024-07-15 14:37:34 - Feat.: - Title: Putin po atentáte nekontaktoval Trumpa, reaguje Kremeľ. Podľa Peskova to nemá ani v pláne 04 - Modified: 2024-07-15 09:52:17 - Feat.: - Title: Ruský súd zamietol žiadosť šamana, ktorý vystupoval proti Putinovi. Prípad teraz pôjde pred najvyšší súd 05 - Modified: 2024-07-13 13:32:14 - Feat.: - Title: Biden nazval Zelenského Vladimir Putin. Bol to omyl, na ktorý môžeme zabudnúť, tvrdí ukrajinský prezident
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. júl 2024 00:13