NASA: Rok 2020 bol v podstate najteplejším rokom na Zemi od začiatku meraní
NASA oznámila, že rok 2020 je pravdepodobne najteplejším rokom planéty v histórii.
NASA oznámila, že rok 2020 je pravdepodobne najteplejším rokom planéty v histórii.
November 2020 bol celosvetovo najteplejším v zaznamenanej histórii. V Európe sa však teploty rekordnému novembru 2015 nevyrovnali. Teploty boli globálne o 0,8 stupňa Celzia vyššie, ako je priemer zo zaznamenaných rokov.
Ide o jednu z teoretických ciest, ako zabrániť globálnemu otepľovaniu. Podľa najnovšej vedeckej štúdie však ani táto metóda nie je z dlhodobého hľadiska dostatočná, ak nebude podporená efektívnym znižovaním skleníkových plynov.
Klimatológ, geológ, filozof a popularizátor vedy Václav Cílek dlhé roky varuje pred klimatickými zmenami, pred suchom, pred ničením planéty.
Prehliadaný skleníkový plyn hrá v globálnom oteplení významnejšiu úlohu, než akú mu vedci doteraz prisudzovali. Jeho emisie prudko rastú.
Zo šiestich ľudských druhov prežil iba ten náš, Homo sapiens. Na otázku, prečo neprežili naši predchodcovia, ponúka aktuálna štúdia vysvetlenie, ktoré by v dnešnej dobe malo byť počuť. Pod vyhynutie troch z nich sa totiž podpísali klimatické zmeny. Im pritom planéta čelí aj dnes.
Dopady globálneho otepľovania v Arktíde sú také závažné, že región je na ceste k inému podnebiu. Zhodujú sa na tom autori novej štúdie.
Päťdesiat metrov v priemere má nový kráter, ktorý tento rok v lete objavila vedecká expedícia na ruskom polostrove Jamal. Podľa všetkého ho spôsobil výbuch nahromadeného metánu, ktorý prerazil topiaci permafrost.
Topenie ľadových príkrovov v Grónsku a na Antarktíde odpovedá najhoršiemu možnému scenáru Medzivládneho panelu pre zmeny klímy (IPCC) ohľadom zvyšovania hladiny oceánov. Vyplýva to z novej štúdie publikovanej v magazíne Nature Climate Change, podľa ktorej ľadovce z Grónska a Antarktídy zdvihli hladinu oceánov od roku 1992 o takmer 1,8 centimetra.
Ľudia sa začínajú viac zamýšľať nad tým, ako ich spotrebiteľské správanie vplýva na planétu, životné prostredie či iných ľudí.
Kvôli koronavírusu žije ľudstvo na dlh o čosi kratšie.
Takmer polovica kanadského posledného neporušeného ľadového šelfu sa náhle zrútila do oceánu. Satelitné snímky ukazujú, že vytvorila dva ľadovce, z ktorých jeden je takmer taký veľký ako Manhattan.
Niektoré africké vlády boli doslova donútené prijať systémy kontroly migrácie, ktoré by samy nikdy neboli vytvorili v súlade s demokratickými princípmi, hovorí pre HN Globálne investigatívna novinárka Simone Schlindwein.
Vedci prvýkrát zistili aktívny únik metánu z morského dna v Antarktíde. Je to proces, ktorý pravdepodobne urýchli proces globálneho otepľovania.
Brazílsky pravicovo-populistický prezident Jair Bolsonaro opäť čelí kritike.
Ako sa zmení naša planéta v priebehu ďalších piatich rokov vplyvom klimatickej zmeny? A kedy sa prejaví zníženie emisií skleníkových plynov? Prinášame najnovšie predpovede odborníkov.