Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
15.11.2017, 12:40

Psychológ: Rozvod je väčšia trauma ako prekonaná rakovina, svadba nie je len papier

Rozchod považuje za to najkrajnejšie riešenie a tridsiatnikom, ktorí ním prešli, vrátane seba, hovorí „vzťahoví recykláti a secondhandi“.

Psychológ: Rozvod je väčšia trauma ako prekonaná rakovina, svadba nie je len papier
Zdroj: MAFRA/Viktor Chlad

Rozpad vzťahu, či už manželského alebo partnerského, so sebou podľa psychológa JERONÝMA KLIMEŠA (50) nesie väčšiu traumu ako prekonaná rakovina. „Po rozchode sme skôr zmrzačenejší ako skúsenejší,“ hovorí odborník, ktorý sám pred rokmi prešiel ťažkým rozchodom aj zhubným ochorením. Prečo napriek tomu rozchodov pribúda a prečo sú drsnejšie ako predtým?

Zdroj: Téma

​Zaujal vás tento článok? Oveľa viac nájdete v časopise Téma, predplatiť si ho môžete TU.

Skutočne to kontroverzné porovnanie rakoviny a rozchodu platí?
To je dávno známy fakt, len sa tomu nechce veriť. V roku 1967, keď som sa narodil, americkí psychiatri Thomas Holmes a Richard Rahe nechali päťtisíc ľudí, aby zoradili stresujúce udalosti, ktoré sami v živote zažili. Z rebríčka jasne vyplynulo, že stratu partnera – hneď po úmrtí nasledoval rozchod či rozvod – ľudia považujú za horšiu životnú udalosť ako rakovinu, ak ju prekonali. Ľudia, ktorí rakovinu nemali, sa domnievajú, že tá musí byť horšia. Ale je to len psychická ilúzia.

Čím to je, dlhodobosťou následkov?
Pri rozchode sú horšie všetky okolnosti, ktoré majú vplyv na tzv. sociálnu pohodu, well-being. Liečba rakoviny väčšinou trvá trištvrte roka. Ja sám som sa s ňou začal boriť v januári a v tom istom roku v decembri som už bol v rekonvalescencii. Po rozchode som ako-tak začal fungovať až o rok a pol. Pri rozchode obvykle prídete o omnoho viac: o polovicu kamarátov či času s deťmi, viac než o polovicu majetku. Nič z toho rakovina nemá. Tá vyzerá stále rovnako. Nechcete ju na začiatku a nechcete ju na konci. Do rozchodu vletíte s veľkým hurá a zrazu zistíte, že je to niečo úplne iné. A vycúvať z toho nejde...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.