Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
19.12.2021, 00:00

Strašiak menom tetánia a panická porucha: Kedy spozornieť, čo majú spoločné a ako z bludného kruhu?

  • Ak vám neurológ zistil neurosvalovú dráždivosť a poslal vás k psychiatrovi, neľakajte sa. Okrem telesných príznakov je to z veľkej časti záležitosť psychiky.
  • „Ôsmi z desiatich pacientov, ktorí boli pozitívni na neurosvalovú dráždivosť, čiže tetániu, môžu mať u psychiatra diagnostikovanú panickú poruchu, prípadne inú úzkostnú poruchu,“ upozorňuje psychiatrička Soňa Belanská.
  • Čo všetko môže byť príčinou panickej poruchy a čo ju môže spustiť? Ako sa prejaví panický atak? Prečo sa nebáť psychiatra? Z akého dôvodu sú na tom lepšie „salámisti“?
  • Prečítajte si článok publikovaný v magazíne Téma.
Strašiak menom tetánia a panická porucha: Kedy spozornieť, čo majú spoločné a ako z bludného kruhu?
Zdroj: Pavol Funtál

V posledných rokoch sa pomerne veľa hovorí o tetánii, ktorú si mnohí ľudia spájajú s tetanom. Má s ňou tetanus niečo spoločné?

Vôbec nie. Tetanus je infekčné ochorenie, ktorého spóry sú roky v pôde, nachádzajú sa aj na znečistených poľnohospodárskych a záhradkárskych strojoch. Preto pri každom úraze, ktorý máme v prírode, pri ktorom sa poraníme a naruší sa celistvosť kože, treba zistiť, kedy sme mali naposledy očkovanie proti tetanu. Ideálne opýtať sa praktického lekára. V prípade, že to bolo pred viac ako 10 rokmi alebo si nie sme istí, treba sa nechať zaočkovať proti tetanu. Tetánia je niečo celkom iné, hoci to znie podobne.

Čo je teda tetánia?

Tento výraz používajú neurológovia pre zvýšenú neurosvalovú dráždivosť. Dá sa neurologicky vyšetriť pomocou veľmi slabého elektrického prúdu, keď sa na kostrové svaly priložia elektródy a zisťuje sa, pri akej hodnote prúdu svaly reagujú. Ľudia, ktorí majú zvýšenú neurosvalovú dráždivosť, reagujú už pri veľmi nízkych hodnotách zvýšenou dráždivosťou, vtedy hovoríme, že test je pozitívny na tetániu. Je zaujímavé, že tento nález nachádzame u pacientov, ktorí môžu mať potom u psychiatra diagnostikovanú panickú poruchu. Tetánia a panická porucha sa ako pojmy z asi osemdesiatich percent prekrývajú. Takže ôsmi z desiatich pacientov, ktorí boli pozitívni u neurológa na neurosvalovú dráždivosť, čiže tetániu, môžu mať u psychiatra diagnostikovanú panickú poruchu, prípadne inú úzkostnú poruchu.

Zdroj: Archív HN

Ako sa to u pacientov prejavuje?

Pacienti so zvýšenou neurosvalovou dráždivosťou – tetániou alebo panickou poruchou, čo je pojmovo veľmi podobné, majú prejavy náhlej epizodickej intenzívnej úzkosti.

Môžem to mať u zubára, keď sa ho bojím?

Nie. Rozdiel sa dá veľmi dobre vytušiť, pretože pri záchvate panickej úzkosti, ktorá je krátkotrvajúca, intenzívna a epizodická, nevieme presne, kedy príde a kedy odíde, nie je jasný vyvolávajúci faktor, ako napríklad pri fóbii. Pri strachu zo zubára presne viete, čoho sa bojíte. Vtedy hovoríme o fóbii.

Dokáže pacient vycítiť, kedy záchvat príde, alebo ho náhle prekvapí?

Človek si žije svoj život, má bežné povinnosti v zamestnaní, v domácnosti, s deťmi, s partnerom. Vtom sa dostaví z ničoho nič u fyzicky zdravého človeka „stav“, ktorý príde náhle.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.