StoryEditor

Strava na mieru: Jesť môžete akékoľvek množstvo a nehladujete. Priemerný úbytok váhy je 17 kíl

14.12.2021, 23:00
Ako táto zázračná liečba stravou funguje sa dozviete v článku publikovanom v magazíne Téma.

O NFI protokole sa hovorí ako o zázračnej liečbe pre ľudí s diabetom 2. typu. Čo to vlastne je?

V skratke sa dá povedať, že NFI protokol (z anglického Natural Food Interaction) je presne vypracovaný stravovací plán, ktorý kombinuje rôzne potraviny rastlinného pôvodu. Vypracuje sa každému presne na mieru podľa veku, výšky, hmotnosti, pohlavia a ďalších parametrov. Stravovací program vyvinul tím vedcov pod vedením Davida Hickmana vo Veľkej Británii a diabetikom 2. typu, pre ktorých bol pôvodne určený, naozaj veľmi pomáha. Keďže vedľajším efektom je výrazný pokles telesnej hmotnosti, postupne sa NFI protokol začal používať aj v liečbe obezity u nediabetickej populácie.

Vy ste ho začali používať ako prvá na Slovensku. Ako ste sa k tejto novinke dostali?

Úplnou náhodou, aj keď niektorí mi hovoria, že som si ho doslova pritiahla do života. Ja sama totiž preferujem rastlinnú stravu. Vplyv stravovacích návykov na zdravotný stav ľudí je oveľa významnejší, než sa všeobecne predpokladá. Svojich pacientov som sa preto vždy snažila motivovať k zmene životného štýlu a stravovania. V máji 2018 ma oslovili priamo autori protokolu, v tíme Davida Hickmana je totiž aj Slovenka Zuzana Plevová. Keďže pochádza z Liptova, tak hľadala diabetológa pre spoluprácu priamo v tomto regióne. Zhodou okolností zaklopala práve na moje dvere. Bola to naozaj obrovská náhoda, pretože v tom čase som pracovala v diabetologickej ambulancii v Liptovskom Mikuláši len päť mesiacov.

Téma

Vás táto novinka ihneď oslovila?

Keď mi ukázali výsledky, ktoré s protokolom dosahujú v Británii či Nemecku, neváhala som. Páčila sa mi myšlienka, že pacient si musí v tomto prípade trochu pomôcť aj sám, nie sa spoliehať iba na lieky či pichanie inzulínu. Diabetes 2. typu je totiž typické civilizačné ochorenie a pri jeho vzniku zohráva veľkú rolu životný štýl – stres, nezdravá strava, nedostatok pohybu...

Ako to pokračovalo ďalej?

Dohodli sme sa, že vyskúšam NFI protokol u jedného pacienta. Dopadlo to výborne, a tak sme program rozšírili na ďalších troch pacientov. Postupne sa pridávali ďalší a ďalší, dnes ich máme po celom Slovensku viac ako tisíc.

Kto bol ten prvý pacient?

Bol to 65-ročný pán, ktorý bol už 30 rokov cukrovkár, navyše s rozvinutými komplikáciami. Prekonal srdcový infarkt, zlyhávalo mu srdce, mal poškodenie nervových vlákien, tzv. diabetickú neuropatiu (zvýšená hladina cukru v krvi – hyperglykémia môže mať za následok postupné poškodzovanie nervov, teda neuropatiu. Dochádza tak k narušeniu štruktúry nervových vlákien, a tým aj k postupnej strate ich funkcie, ktorou je prenos nervového vzruchu. Najčastejšie majú diabetici problémy s dolnými končatinami, pozn. red.). Hoci si pacient 4-krát denne aplikoval inzulín, bol veľmi zle stabilizovaný a už dlho sa jeho zdravotný stav v podstate len zhoršoval. Keď som mu navrhla NFI protokol, súhlasil. V priebehu 19 týždňov sme mu postupne vysadili tabletky na cukrovku aj inzulín. Roky priberal, ale počas protokolu postupne schudol takmer 30 kg a už tri roky si drží stabilnú váhu. Dokonca mu ustúpili bolesti nôh z neuropatie.

Po 19 týždňoch si diabetik, ktorý s touto diagnózou bojoval ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2020-12-15 22:01:04 - Feat.: 0 - Title: Lekár a odborník na stravovanie prezradil, prečo diéty nemajú zmysel aj čo robí z bryndze superpotravinu 02 - Modified: 2021-01-17 19:12:29 - Feat.: 0 - Title: Hasíte hlad zeleninou a nejete prílohy? Omyl. Schudnúť a váhu si udržať viete len jedným spôsobom 03 - Modified: 2021-09-08 11:25:14 - Feat.: 0 - Title: Zlozvyky v stravovaní Slovákov: Tohto by sme sa podľa lekárov mali vyvarovať
01 - Modified: 2024-04-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Klimatické zmeny v priamom prenose. Ako nás zaskočí predčasná jar 02 - Modified: 2024-04-26 13:33:35 - Feat.: - Title: Tri kroky Britov aj s radikálnym rezom zastavili fajčiarov. Slovensko robí málo, len zdražiť cigarety nestačí 03 - Modified: 2024-04-25 08:08:08 - Feat.: - Title: Cvičiť ráno, alebo večer? Pri obezite hrá načasovanie rolu, hovoria odborníci. Pomôžeme ti nakopnúť tvoje zdravie 04 - Modified: 2024-04-24 09:13:53 - Feat.: - Title: Posilníte si svalstvo, podporíte pevnejšie zdravie a spálite kalórie: Vyskúšajte tento štýl chôdze 05 - Modified: 2024-04-22 09:52:48 - Feat.: - Title: Príbeh z tiesňovej linky 155: Veronika sa rozhodla zomrieť
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
27. apríl 2024 01:16