Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
15.01.2022, 00:00

Kam mizne úrodná slovenská zem? Každý z nás je nastavený na zisk, odkazuje odborníčka

  • Za predchádzajúce desaťročia vyrástli na slovenských poliach a lúkach viaceré logistické centrá, mnohé satelitné mestečká vznikli a stále vznikajú na miestach, kde sa predtým niečo pestovalo.
  • Nájdu sa aj lokality, kde na poli postavili obchodné centrum, projekt po rokoch skrachoval a na niekdajšej najúrodnejšej pôde ostali prázdne betónové budovy, pusté parkoviská.
  • Ďalšie stovky hektárov poľnohospodárskej pôdy sú v zlom stave.
  • Riaditeľka Ústavu krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied Zita Izakovičová (62), hovorí, že problém nastal po transformácii, keď sme chceli dobehnúť Západ. Ale verí, že ďalšie generácie už budú iné, viac si budú vážiť prírodu.
  • Prečítajte si rozhovor publikovaný v magazíne Téma.
Poľnohospodárstvo
Zdroj: Unsplash/Chris Ensminger

Ako sa my, Slováci, správame k pôde?

Nie najlepšie, veľké množstvo pôdy zaberáme na zástavbu, čím sa zvyšuje antropogénnosť územia (zmeny územia spôsobené človekom – pozn. red.). To je nevhodné aj z hľadiska prejavu klimatických zmien. Negatívne ovplyvňujeme tiež kvalitu pôdy, spôsobujeme jej degradáciu.

Zdroj: Archív HN

Cestou po diaľnici okolo Nitry sa dá vidieť, že pôda je na niektorých miestach bledá. To je tá degradácia, ktorú spôsobujeme?

Áno, je to prejav eróznych procesov, ktoré sme zavinili my. V pôde sa postupne znižuje množstvo humusu, čo sa prejavuje tou bledohnedou farbou. Okrem toho sa pôda vysušuje, nevhodne ju obrábame, využívame ťažké mechanizmy na vlhkej pôde, čo zase spôsobuje utláčanie až praskanie pôdy.

Na Slovensku je najväčšia priemerná rozloha polí v Európe. V EÚ je priemerná veľkosť polí 3,9 hektára, na Slovensku 12 hektárov. A to máme aj 150-hektárové polia, najväčšie sú v okolí Nitry a Trnavy. Prečo je to tak?

Tie obrovské lány u nás sú dôsledkom kolektivizácie. Kedysi drobným roľníkom pôdu nasilu zobrali a sceľovali ju, vytvárali sa veľké polia. Cieľom bolo dosahovať čo najväčšie výnosy a odstraňovala sa absolútne všetka zeleň v krajine, aby sa mohli čo najviac používať široké mechanizmy, využiť každý kúsok poľa.

Pôsobí to trochu ako barbarstvo. Alebo nie?

Všetko je prerátané na peniaze, základný ukazovateľ je získať čo najväčšiu úrodnosť, čo najväčšie výnosy z pôdy. Výsledkom je často degradácia

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.