Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
08.01.2022, 00:00

Lovci áut aj ľudí: Policajný systém stál milióny, ich 15-tisíc. Odhalili organizovanú skupinu, stovky áut a ľudí

• Našli už 315 ukradnutých áut, hľadajú bicykle, nezvestných ľudí... Už nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. A všetko robia zadarmo popri svojej práci.
  • Združenie HAKA, ktoré založil Štefan Farkaš (40), sa stalo asi najväčšou dobrovoľníckou organizáciou u nás.
  • Tvorí ho skupina desiatok tisíc ľudí, ktorí sú združení cez facebookovú stránku, a aj vďaka nim to majú napríklad zlodeji áut čoraz ťažšie. Lebo každé nahlásené ukradnuté auto môže naraz hľadať množstvo ľudí a každé ukradnuté auto môže byť pod takým drobnohľadom, o akom sa zlodejom nesníva ani v zlých snoch.
  • Koľko stálo vytvoriť aplikáciu a systém vyhľadávania? Kto to zaplatil? A ako sa hľadajú cez HAKA nezvestní ľudia?
  • Prečítajte si článok publikovaný v magazíne Téma.
Lovci áut aj ľudí: Policajný systém stál milióny, ich 15-tisíc. Odhalili organizovanú skupinu, stovky áut a ľudí
Zdroj: Youtube/HAKAsystémOfficial

Ako vám napadlo založiť na sociálnych sieťach skupinu, ktorá by hľadala ukradnuté autá?

Okolo bezpečnosti sa pohybujem celý život, pracoval som na rôznych pozíciách v bezpečnostných službách, ale prišli zdravotné problémy, po ktorých som sa rozhodol, že už nebudem robiť v manažérskych pozíciách. Presunul som sa na pozíciu bežného pracovníka v obyčajnej SBS a rozmýšľal som, čo by som popri tom mohol robiť. Tak som vymyslel projekt na hľadanie áut a v októbri 2016 som založil na Facebooku stránku „Hľadá sa auto, krádeže automobilov“. Pôvodne sa iniciatíva nevolala HAKA, ale neskôr prišiel návrh od ľudí zo skupiny, aby sme názov skrátili, tak sme dali prvé písmená.

Zdroj: Archív HN

Myšlienka bola, že keď založíte na sociálnych sieťach skupinu a pridá sa do nej veľa ľudí, tak keď zverejníte fotku auta, ktoré je hľadané, ľudia oznámia, keby také auto videli?

Približne tak. Od roku 2016 až do mája 2018 sme fungovali iba zverejňovaním inzerátov ukradnutých vozidiel. Čiže videl som, že niekto hľadá ukradnuté auto, oslovil som ho, zistil informácie o vozidle, dal som na facebookovú stránku skupiny fotografie auta, a tým bolo spustené pátranie – ľudia videli, že to auto bolo ukradnuté, a ak by ho niekde videli, mohli zavolať políciu alebo informovať nás. Problém bol, že za jeden a pol roka takéhoto fungovania našej skupiny sa našlo len 15 vozidiel.

Tak ste vymysleli súčasnú aplikáciu, ktorá vie autá sledovať?

Do skupiny pribúdali stále noví ľudia a medzi nimi aj takí, ktorí sa vyznajú do vytvárania aplikácií. Vtedy prišla myšlienka, že by bolo dobré vytvoriť niečo moderné, aby to nebolo len facebookové hľadanie, ale aplikácia, ktorá by zobrazovala naše pátrania. Jeden z členov skupiny, Jakub, sa ohlásil, že by s aplikáciou vedel pomôcť, a to bol vtedy ešte študentom strednej školy. Dohodli sme sa, čo by mala aplikácia zvládnuť, a pôvodne mala fungovať iba tak, že do internej databázy by som dával krádeže. Lenže to by nemalo správny efekt, lebo by v nej bolo nahodených napríklad sto krádeží, ale ukradnutých vozidiel je niekoľkonásobne viac. Od vzniku Slovenska v roku 1993 bolo ukradnutých vyše 300-tisíc vozidiel.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.