StoryEditor

Lovci áut aj ľudí: Policajný systém stál milióny, ich 15-tisíc. Odhalili organizovanú skupinu, stovky áut a ľudí

07.01.2022, 23:00
Našli už 315 ukradnutých áut, hľadajú bicykle, nezvestných ľudí... Už nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. A všetko robia zadarmo popri svojej práci.

Ako vám napadlo založiť na sociálnych sieťach skupinu, ktorá by hľadala ukradnuté autá?

Okolo bezpečnosti sa pohybujem celý život, pracoval som na rôznych pozíciách v bezpečnostných službách, ale prišli zdravotné problémy, po ktorých som sa rozhodol, že už nebudem robiť v manažérskych pozíciách. Presunul som sa na pozíciu bežného pracovníka v obyčajnej SBS a rozmýšľal som, čo by som popri tom mohol robiť. Tak som vymyslel projekt na hľadanie áut a v októbri 2016 som založil na Facebooku stránku „Hľadá sa auto, krádeže automobilov“. Pôvodne sa iniciatíva nevolala HAKA, ale neskôr prišiel návrh od ľudí zo skupiny, aby sme názov skrátili, tak sme dali prvé písmená.

Archív HN

Myšlienka bola, že keď založíte na sociálnych sieťach skupinu a pridá sa do nej veľa ľudí, tak keď zverejníte fotku auta, ktoré je hľadané, ľudia oznámia, keby také auto videli?

Približne tak. Od roku 2016 až do mája 2018 sme fungovali iba zverejňovaním inzerátov ukradnutých vozidiel. Čiže videl som, že niekto hľadá ukradnuté auto, oslovil som ho, zistil informácie o vozidle, dal som na facebookovú stránku skupiny fotografie auta, a tým bolo spustené pátranie – ľudia videli, že to auto bolo ukradnuté, a ak by ho niekde videli, mohli zavolať políciu alebo informovať nás. Problém bol, že za jeden a pol roka takéhoto fungovania našej skupiny sa našlo len 15 vozidiel.

Tak ste vymysleli súčasnú aplikáciu, ktorá vie autá sledovať?

Do skupiny pribúdali stále noví ľudia a medzi nimi aj takí, ktorí sa vyznajú do vytvárania aplikácií. Vtedy prišla myšlienka, že by bolo dobré vytvoriť niečo moderné, aby to nebolo len facebookové hľadanie, ale aplikácia, ktorá by zobrazovala naše pátrania. Jeden z členov skupiny, Jakub, sa ohlásil, že by s aplikáciou vedel pomôcť, a to bol vtedy ešte študentom strednej školy. Dohodli sme sa, čo by mala aplikácia zvládnuť, a pôvodne mala fungovať iba tak, že do internej databázy by som dával krádeže. Lenže to by nemalo správny efekt, lebo by v nej bolo nahodených napríklad sto krádeží, ale ukradnutých vozidiel je niekoľkonásobne viac. Od vzniku Slovenska v roku 1993 bolo ukradnutých vyše 300-tisíc vozidiel.

To vážne 300-tisíc?

Áno, lebo pátranie po vozidle sa nekončí nikdy, kým nie je nájdené. Keď si zadáte nejakú krádež napríklad z roku 1993, tak v našej aplikácii sa zobrazí.

Odkiaľ ste nakoniec vzali takú rozsiahlu databázu?

Podarilo sa nám dohodnúť sa s políciou a Ministerstvom vnútra SR, že sa napojíme na ich databázu. Takže keď dnes zadáte vašu ŠPZ do našej aplikácie Hakasystem+, tak vám povie, či je auto v pátraní. Vieme skontrolovať kompletne všetky vozidlá, nielen tie, ktoré máme v našej databáze, ale aj tie, po ktorých pátra polícia. Už sme napojení aj na zahraničné ministerstvá vnútra, takže v súčasnosti aplikácia vie prelustrovať osem krajín Európskej únie a do štyroch sekúnd povie, či je vozidlo v pátraní. A k tomu máme aj technické údaje k vozidlu.

Vy ste nakoniec vytvorili ešte ďalšiu aplikáciu, ktorá funguje úplne inak?

V súčasnosti ľudia používajú štyri systémy – prvým je Facebook, druhý je pomocou webovej stránky a ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2021-12-17 06:40:29 - Feat.: 0 - Title: Psychológ o agresii aj súcite: Dav vieme manipulovať, meniť jeho názory. V anonymite sme odvážni a zlí 02 - Modified: 2021-12-17 06:40:34 - Feat.: 0 - Title: Farári youtuberi: Nebojíme sa kontroverzných tém, Boh musí mať zmysel pre humor, inak je s nami zle 03 - Modified: 2021-12-23 10:16:43 - Feat.: 0 - Title: Veľká a intímna spoveď Mariky Gombitovej: Postihnutých dávali do ústavov, aby ich nebolo vidieť
01 - Modified: 2024-04-25 07:56:22 - Feat.: - Title: Seriál HN Chcem byť exportér: EXIMBANKA SR zvýhodňuje financovanie exportu v náročných časoch 02 - Modified: 2024-04-24 22:00:00 - Feat.: - Title: Že sem príde viac študentov zo zahraničia? Nereálne, hovorí pre HN rektor nitrianskej univerzity (rozhovor) 03 - Modified: 2024-04-24 08:01:41 - Feat.: - Title: Daja Turnerová: „Gény sa nezaprú, aj keď ich stretnete na opačnom konci sveta.“ 04 - Modified: 2024-04-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Chcete si dodatočne legalizovať stavbu? Ak nedodržíte podmienky, hrozí vám mastná pokuta (rozhovor) 05 - Modified: 2024-04-23 13:21:11 - Feat.: - Title: Nový šéf SPP pre HN: Zmluva s Gazpromom je výhodná, ak by nám zastavili plyn, minieme o 140 miliónov eur viac
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
25. apríl 2024 19:14