Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
11.10.2019, 09:30

Jeden z najväčších pohrebov v dejinách. Česi sa rozlúčia s Karlom Gottom

  • Na poslednú rozlúčku s Karlom Gottom prídu desiatky tisíc jeho obdivovateľov, nielen z Česka, ale aj zo Slovenska, z Nemecka či Rakúska.
  • Zomrel 1. októbra vo veku 80 rokov, prídu fanúšikovia 11. októbra do pražského paláca Žofín, kde bude vystavená rakva s jeho ostatkami.
Jeden z najväčších pohrebov v dejinách. Česi sa rozlúčia s Karlom Gottom
Zdroj: iDNES.cz/Lenka Hatašová

V Chráme svätého Víta na Pražskom hrade bude zádušná omša vedená kardinálom Dominikom Dukom, arcibiskupom pražským. Karel Gott, zlatý hlas z Prahy, česká aj slovenská spevácka legenda, bude mať pohreb so štátnymi poctami.

Elektromontér s hlasom
Narodil sa tri mesiace po vyhlásení Protektorátu Čechy a Morava 14. júla 1939 vtedy dvadsaťosemročným manželom Karlovi a Marii Gottovcom (obaja narodení v roku 1911) v Plzni. Mimochodom, v ten istý deň, keď sa Gottovcom narodil malý Karel, zomrel v Prahe maliar Alfons Mucha, autor slávnej Slovanskej epopeje a najvýznamnejšia osobnosť európskej secesie.

​Karel Gott zostal jedináčik. Na ceste za splnením si svojich snov ho podporovala najmä mama a keďže syna okrem hudby lákalo aj maľovanie, skúsil sa najprv dostať na pražskú Vysokú školu umelecko-priemyslovú UMPRUM, nebol však prijatý. Otec mladého Karla následne nasmeroval na učilište ČKD v odbore elektromontér a v samotnom podniku bol potom Gott formálne zamestnaný do roku 1960.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.