Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
17.01.2020, 17:00

Testuje unikátny zákrok. Človek po ňom schudne a vylieči sa z cukrovky

  • Už od detstva vedel, že bude lekárom a po škole sa zameral na odbor, ktorý sa zaoberá chorobami tráviaceho traktu a tiež na endoskopiu, vďaka ktorej sa aj zložité zákroky môžu robiť jednoducho.
  • MUDr. MAREK BENEŠ (43) z pražského Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) je už tretí rok vedúcim lekárom projektu, pri ktorom sa pomocou laseru „oslepia“ nervové bunky dvanástnika (počiatočná časť tenkého čreva), a tým sa de facto preprogramuje metabolizmus.
  • Výsledky klinickej štúdie sú nádejné. Nielenže sa po zákroku chudne, ale v niektorých prípadoch dochádza až k úplnému vymiznutiu príznakov cukrovky 2. typu.
Testuje unikátny zákrok. Človek po ňom schudne a vylieči sa z cukrovky
Zdroj: Shutterstock

Držali ste niekedy diétu?
Nedržal. Som zástancom zdravého životného štýlu a toho, že by si ľudia mali strážiť príjem a výdaj energie. Diét je veľa. V mnohých prípadoch fungujú len krátkodobo a niektoré sú dokonca zdraviu škodlivé. Pokojne môžete zjesť kačicu, keď potom pôjdete do lesa rúbať stromy. Typické raňajky škótskych horalov sú tri vajíčka, dve klobásy a haggis, čo je tučná a naozaj smradľavá tlačenka z vnútorností oviec (pečeň, srdce a pľúca sa zmiešajú s ovsenými vločkami, cibuľou a korením, všetko sa napchá do ovčieho žalúdka, v ktorom sa zmes asi hodinu varí, pozn. red.). To všetko horali ráno zjedia, ale potom v horách fyzicky ťažko pracujú. V Škótsku som sa nejaký čas zdržiaval, ale také sýte raňajky som ani raz nezvládol. Naše telo a metabolizmus sú nastavené na život, aký bol napríklad v stredoveku. Ľudia skoro ráno vstali, podojili dobytok a naraňajkovali sa...

A čo jedli?
Jedli jablká, hrušky, dnes by sme povedali sezónne ovocie, ďalej tvaroh, syr, celozrnný chlieb, takže cereálie, pili mlieko alebo vodu a išli na pole pracovať. Napoludnie bol na obed zase chlieb, potom pracovali až do večera, potom sa ešte postarali o zvieratá a šli spať. Med bol jediný cukor, ktorý používali. Ten repný neexistoval. Aj mäsa jedli menej. Tí ľudia mali obrovský energetický výdaj a malý príjem, ktorý bol postavený v podstate len na zdravých veciach. A telo fungovalo. Všetky mechanizmy v našom organizme smerujú k tomu, aby sa energia obsiahnutá v potravinách uložila, ak nie je spotrebovaná výdajom. Kedysi bol každý milijoule potrebný na zimu, preto dnes priberáme. Naše telo stále čaká, že príde veľká zima a že nebudeme mať čo jesť. No my už dnes máme dostatok jedla, pitia, bohužiaľ, aj alkoholu. To je energetická bomba. Všeobecne ľudia uznávajú, že pivo ide takzvane „do brucha“, ale pri tvrdom alkohole tomu nikto nechce veriť. Keď si však dáte päť panákov, je to 20 kociek cukru. Vo víne je okolo 10 % alkoholu. Dáte si dva poháre, keď niekde večer sedíte a na váhe sa to môže ukázať.

Držať diétu teda nemá zmysel?
Niektoré určite zmysel majú. Diéty typu „iba bielkoviny“ fungujú, pretože knedle, cestoviny, pečivo sú vlastne cukor. Škroby sa totiž v tele rozkladajú na cukry. A cukor, ak ho nespotrebujete v rámci energetického výdaja, sa mení na tuk. A mäso je bielkovina. Napríklad kamarát denne zje kilo čistej sviečkovej. Je v nej málo tuku, takže prijíma len proteín, k tomu cvičí, rastú mu svaly a chudne. Keď chce niekto po sviatkoch schudnúť, určite by som mu odporučil, aby obmedzil prílohy. Mäso a trocha zeleniny je ideálna kombinácia. Tie naše knedle a omáčky sú veľmi kalorické, navyše toho zjete oveľa viac.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.