Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
13.03.2020, 15:30

Vývoj v doprave je veľmi pomalý. Ak chceme vidieť budúcnosť, treba sa pozrieť do Číny

  • Žijeme vo vzrušujúcom období... Každým dňom máme lepšie a modernejšie technológie, média sú plné predpovedí o našej budúcnosti a pokrok za posledných dvadsať rokov bol vo väčšine oblastí nášho života doslova prevratný.
  • Stále sú však oblasti, kde nenapredujeme tak rýchlo. Napríklad osobná doprava.
  • Vývoj tu síce bol, ale v porovnaní s internetom, mobilnými telefónmi či osobnými počítačmi je minimálny.
  • Ak chceme vidieť, kam sa osobná doprava posunie, mali by sme sa pozorne pozerať na Čínu.
Vývoj v doprave je veľmi pomalý. Ak chceme vidieť budúcnosť, treba sa pozrieť do Číny
Zdroj: Pavel Dvořák

Keď sa bavíme o elektrických autách, automaticky myslíme na budúcnosť. No elektrické autá sú tu takmer tak dlho ako autá so spaľovacím motorom. V roku 1900 bola viac ako tretina všetkých áut elektrická! Ich prevaha bola, pochopiteľne, najmä v mestách, aj dnes je najviac elektrických áut práve v mestách. Autá so spaľovacími motormi mali totiž jednu veľkú nevýhodu.

​Aby človek klasické auto naštartoval, musel najprv namáhavo točiť ťažkou železnou kľukou v motore. Keď sa podarilo vyriešiť tento zásadný problém vynálezom elektrického štartéra, elektrické autá zaznamenali svoju prvú veľkú prehru. V tom čase neponúkali nič, čím by mali nad bežnými autami výhodu. O návrat sa ešte niekoľkokrát pokúsili, ale väčšinou nie veľmi úspešne.

V posledných rokoch to však vyzerá, že vďaka pokroku technológií a vývoju batérií bude tento boj elektrického a spaľovacieho motora konečne vyrovnaný. A vďaka osobnostiam ako Elon Musk, ktorý stojí na čele boja za elektrické autá. Aj tým, že súčasná technológia je konečne tam, kde ju potrebujeme. Úder pod pás spaľovacím motorom však v posledných rokoch uštedrila Čína. Batérie a elektrické autá sa totiž stali ich stávkou na budúcnosť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.