Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
04.07.2020, 00:00

Stál pri Dankovom stožiari, keď do neho trafil blesk a odfotil to. Na čo si odvtedy dáva pozor?

  • Pred búrkou má prevažná väčšina ľudí rešpekt, ba mnohí sa jej boja.
  • V podstate právom, pretože každoročne na blesky doplatia ľudia, ktorí podcenia ich silu.
  • „Ak sa začne búrka, všetci sa idú skryť dovnútra a ja vyrážam von,“ smeje sa TOMÁŠ RALBOVSKÝ (30), ktorý sa už niekoľko rokov venuje fotografovaniu bleskov a pozorovaniu búrok.
  • Prečo založil webovú stránku o počasí a najmä o búrkach? Aký mal pocit, keď päťdesiat metrov od neho udrel blesk?
  • Prečo o čom chodieva rozprávať deťom do škôl?
Stál pri Dankovom stožiari, keď do neho trafil blesk a odfotil to. Na čo si odvtedy dáva pozor?
Zdroj: Tomáš Ralbovský

Kedy ste začali fotografovať blesky?
Irónia je, že ja som sa bleskov v detstve veľmi bál, strýko ma totiž strašil, že ide pre mňa zubatá. Takže aj keď som už mal trinásť rokov, cez búrku som sa ukryl pod paplón a nič pre mňa neexistovalo. Potom ma dedo začal brávať na balkón a blesky ma pomaly začali fascinovať. Všetko sa však začalo až v roku 2012, keď bol Uprising (hudobný festival na Zlatých pieskoch v Bratislave, pozn. red.).

Prečo práve vtedy?
Povedal som si, že založím stránku na Facebooku s názvom Severe Weather Slovakia, kde budem ľudí varovať pred búrkami. Spočiatku to bolo skôr pre kamarátov, netušil som, čo z toho vypadne, že to bude mať až taký ohlas medzi ľuďmi. Začal som búrky pozorovať, fotiť ich, robil som videá, strihal som ich a začalo ma to baviť. A dopadlo to tak, že keď sa začne búrka, všetci sa idú skryť dovnútra a ja vyrážam von. Existuje totiž pojem ceranofília – ceranofilik je potom človek, ktorý miluje blesky a hromy. Vedel som, že na moju záľubu existuje pojem (smiech).

Odfotografovať blesk je trochu vabank, treba mať asi aj šťastie. Ako ich fotografujete?
Väčšina lepších lovcov búrok používa kvalitnejšie vybavenie, ako sú zrkadlovky, ale ja využívam telefón. Viem, je to okamih, keď udrie blesk, ale už aj mobilné telefóny majú kvalitné fotoaparáty a už aj funkciu dlhšej uzávierky. Ak je úplná tma, idem na 30-sekundovú uzávierku a čakám so statívom. Bývajú lovy, keď urobím za noc aj stopäťdesiat fotiek a trafím iba jeden maličký blesk. A niekedy si len tak sedím na lodžii – mám ju zasklenú – a pozerám, ako sa blýska, a relaxujem. Po tých rokoch už viem rozoznať, keď sa blíži búrka. Napríklad pred dvomi rokmi som sa bol kúpať na Draždiaku, videl som, že nejako rastú oblaky, tak som sa vybral domov. Kým som došiel do bytu, už pršalo a pozeral som sa, ako ľudia utekajú od jazera. A aj to je dôvod, prečo som založil stránku na internete. Ak by v tom momente udrel blesk na Draždiaku, tak to mohlo mať pre neinformovaných ľudí tragické následky.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.